OČEKÁVEJTE NEOČEKÁVANÉ

Academica 17. května 2005, ptala se Iva Přivřelová.

Devatenáctého května se galaktická Republika konečně zhroutí, z hodného Anakina se stane zlý Darth Vader, Amidala porodí hrdiny dalších dílů a sága naruby zvaná Hvězdné války se v půlce uzavře. Nemůžete se dočkat? Zkraťte si čekání rozhovorem s Georgem Lucasem!

George Lucas slibuje nejtemnější a možná nejlepší Hvězdné války a je moc rád, že už si od nich může odpočinout.

Jak se cítíte teď, když jste dokončil poslední díl Hvězdných válek?
Znáte ten pocit, když jste uprostřed práce na nějakém projektu? Kdy se pořád strachujete, že se něco pokazí nebo že to prostě nikdy nezvládnete dokončit? Tak jsem se cítil posledních dvacet let. Takže je vážně skvělé, že už jsem celý ten příběh konečně odvyprávěl.

Hvězdné války se odehrávají "před dávnými časy v předaleké galaxii". Inspirovala vás při psaní scénáře i skutečná historie?
Základní témata Hvězdných válek pocházejí z mytologie, a když se podíváte na historii světové mytologie, zjistíte, že některé myšlenky se stale vracejí. Protože mýty obsahují část historie a ta se pořád opakuje. Určitě jsem si do prequelů něco z dějin půjčil. Třeba jak Ceasar ovládl římský Senát nebo jak Napoleon ovládl francouzskou republiku. Vzal jsem fikci vzešlou z mé představivosti a všechno jsem to završil věcmi, které vím o světě.

Napadlo vás při psaní prvních Hvězdných válek, že budou tak úspěšné?
Nikdy. Jenom jsem chtěl udělat dobrý zábavný film, který bych sám rád viděl. Snažil jsem se našroubovat mytologii do moderního příběhu a už z toho úkolu jsem byl nadšený.

Proč je v každém dílu tak důležitý vztah mezi učitelem a Padawanem, jeho učedníkem?
Protože to je důležité téma v mém životě. Sám jsem poznal hodně učitelů, kteří mi hodně pomohli. A věřím, že budoucnost lidstva leží jedině v naší schopnosti používat mozek a učit se od těch před námi.

Poslední díl se jmenuje Pomsta Sithů? Kdo je to Sith?
Sithové jsou egocentričtí a sobečtí lidi. Bylo jich hodně, ale všichni chtěli moc a navzájem se vyvraždili. Teď zbyli jenom dva - mistr a učedník. Sithové se naučili manipulovat s oběma stranami Síly, ale nechali se zkazit tou temnou stranou.
Naopak Jediové jsou jako šerifové na Divokém západě. Jejich práce je všechny chránit a přinášet mír. Takže jsou nepřátelé Sithů, kteří chtějí vládnout celé galaxii, všechno kontrolovat a tisíce let proti Jediům kují pikle. A v tomhle filmu nastane čas jejich pomsty.

Můžete naznačit, co přesně Anakina přivede k temné straně Síly a změní ho v Darth Vadera?
No, nechci nic prozrazovat někomu, kdo na ten film půjde, ale můžu říct tohle: Anakin chce být Jedi, ale nedokáže kvůli tomu opustit lidi, které miluje. Jediové věří, že když nelpíte na věcech a dokážete kontrolovat svoji chtivost, dokážete vyřešit konflikt v sobě i ve světě kolem, protože přistoupíte na přirozený řád věcí. Anakinova neschopnost řídit se tímto pravidlem tvoří jádro jeho přestoupení k temné straně.

Je Epizoda III vážně ten nejtemnější díl Hvězdných válek?
Je. Je to temný film a trochu smutný, ale taky zábavný film, ve kterém je hodně akce a hodně vzrušení. Myslím, že se hodně liší od ostatních snímků, které jsem natočil. Diváci můžou očekávat neočekávané.

Jsou to poslední Hvězdné války, které jdou do kin?
Ano, je to poslední díl Hvězdných válek. Na konci Návratu Jediho je republika obnovena, Darth Vader napraven. Trvalo to hodně dlouho, ale Anakin nakonec naplnil proroctví, že zničí Sithy a vrátí Síle rovnováhu. Pro mě už v tomhle filmu není co říct. Připadá mi přirozené skončit příběh rodiny Skywalkerů a boj mezi rytíři Jedi a rebely mírem v galaxii.

A co budete dělat dál?
Doufám, že nejdřív si dopřeju dlouhé prázdniny! Existuje jeden film, který bych chtěl produkovat o afroamerických pilotech během druhé světové války. A taky přemýšlím o spoustě televizních projektů. A co se týče filmu, který budu příště režírovat, nevím. Na Hvězdných válkách jsem pracoval docela dlouho a za ty roky mě napadlo hodně věcí. Mé první filmy byly dost experimentální. Snažil jsem se vyprávět příběhy čistě filmově a hrozně mě to bavilo. Filmy jako THX 1138 a Americké graffiti nejsou tradiční filmy, nevyprávějí chronologické příběhy a hodně stojí na zvuku a obrazu. Rád bych se k tomu vrátil, k objevování různých technik a různých způsobů jak dělat film. Těším se na budoucnost.