HVĚZDNÉ VÁLKY NEBUDOU PRO DĚTI

Nejnovější díl série Hvězdné války, který dostal název Epizoda III - Pomsta Sithů, jde do kin již 19. května.
NEW YORK Většina lidí možná považuje slavnou filmovou ságu Hvězdné války za pohádku pro děti. Nejnovější díl série je ale podle ohlasů z prvního zkušebního promítání plný drastických akčních scén. Možná i právě proto přistoupila americká kina k nezvyklému kroku. Díl nazvaný "Epizoda III. - Pomsta Sithů", který budou moci vidět diváci již za necelé dva týdny, označila za nevhodný pro děti mladší třinácti let. Nepomohly ani přímluvy dospělých. "Dostali jsme se pod palbu kritiky ze strany rodičů. Hodně lidí se ptá, jak jsme to mohli dětem udělat? " citovala televizní stanice CNN na svých internetových stránkách režiséra hvězdné ságy George Lucase. "Může to znít divně, ale já tyto filmy nedělám proto, aby se z nich staly kasovní trháky. Mým cílem je vyprávět předem daný příběh," vysvětlil dále Lucas. Podle něj je na rodičích, zda nechají děti jít na jeho nový výtvor do kina. "Alespoň jsme je ale varovali," dodal režisér.
V předcházejících dílech byla sice zlikvidována spousta robotů, ale šlo jen o stroje. Nyní prý vzduchem létají useknuté lidské hlavy, ruce i nohy. Děti a ženy jsou zabíjeny, z hořících těl odpadávají kusy spáleného masa.
Poslední díl hvězdné ságy -v chronologickém dějovém sledu třetí v pořadí - má název "Epizoda III - Pomsta Sithů" (v originále "Epizode III - Revenge of the Sith"). Lucas tento týden ve středu pozval několik desítek novinářů na svůj Skywalker Ranch ve městě San Rafael v Kalifornii, aby mohli zhlédnout předpremiérové promítání nově natočeného dílu. I sami novináři uznali, že film opravdu není pro citlivé povahy.
I když do veřejné premiéry, naplánované na 19. května, zbývají ještě téměř dva týdny, nadšení fanoušků Hvězdných válek již vrcholí. Například před hollywoodským Grauman's Chinese Theatre v Hollywoodu jich čekají stovky již nyní, Někteří tráví svůj čas ve frontě už od začátku dubna. "Moji rodiče byli v šoku, když jsem jim oznámil, kvůli čemu budu příštích pár týdnů žít, jíst a spát na ulici v Hollywoodu," vystihuje nadšení fanoušků devatenáctiletý student Mike Lung.

Lidové noviny, 07. 05. 2005, kat, reuters