PODLE FANOUŠKŮ SCI-FI MAJÍ NEJLEPŠÍ SPECIÁLNÍ EFEKTY
HVĚZDNÉ VÁLKY

LONDÝN - Britský časopis SFX, který patří mezi nejznámější magazíny o sci-fi a fantasy, nedávno vyhlásil anketu o nejlepší použití speciálních efektů v dějinách kinematografie. Hlasování stovek čtenářů dopadlo trochu překvapivě: jak uvedla BBC, v první desítce se umístily vesměs filmy staršího data.
První příčku obsadily Hvězdné války režiséra George Lucase. Čtenářům se nejvíc líbí úvodní scéna z nejstarší epizody Nová naděje (1977), kdy se na plátně odehrává honička dvou vesmírných korábů. Volbu čtenářů schvaluje i redaktor SFX Dave Golder, který Novou naději nazval "velkým třeskem v historii speciálních efektů". Podle Goldera obsahoval první díl této sci-fipohádky na 360 zvláštních triků.
Jako druhá se umístila závěrečná scéna z King Konga (1933), v níž obří lidoop šplhá na Empire State Building s Fay Wrayovou v náručí. Třetí skončila pavoučí scéna z hororu The Thing (Věc), kterou v roce 1982 natočil John Carpenter.
Z novějších snímků zabodovaly pouze tři. Trilogie Pán prstenů zaujala náročné porotce počítačovými triky, jejichž pomocí byla vytvořena postavička odporného Gluma. O něco hůře dopadl slavný záběr se zpomalenou kulkou, které se vyhýbá Neo v prvním díle Matrixu (1999). Matrix přitom získal prestižní sošku Oscara právě za speciální efekty. Desítku uzavírá Spiderman 2, který čtenáře oslovil soubojem mezi kladným a záporným hrdinou na jedoucím vlaku.

Lidové noviny, 11. 01. 2005, tpa