JEDINÝ SKUTEČNĚ NEZÁVISLÝ FILMAŘ

Zítra George Lucas (1944) na festivalu v Cannes poprvé oficiálně představí závěrečnou epizodu své vesmírné ságy Star Wars. Definitivně se tím uzavře jedna velká kapitola filmových dějin. Jedni ji považují za geniální, pro jiné je jen marketingovou bublinou. George Lucas ji nafukoval třicet let.
Ať už ho budeme považovat za převratného novátora a skvělého vypravěče fantastických příběhů nebo za "pouhého" dobrého obchodníka, pravda je taková, že se vypracoval s největší pravděpodobností v jediného skutečně nezávislého hollywoodského filmaře. Nad svými projekty má absolutní kontrolu, finanční rizika, ale hlavně zisky padají na jeho hlavu.
Může za to nejspíš vděčit rozhodnutí, které udělal ještě před natáčením prvního dílu Hvězdných válek. Tehdy si producenti 20th Century Fox museli ťukat na čelo, když Lucas odmítl honorář za režii a místo něj požadoval 40 procent ze zisku na nejistých tržbách, zisk z prodeje autorských práv na případné další pokračování a z práv na merchandising. Hodnota téhle pochybné investice se za dvacet let vyšplhala na čtyři miliardy dolarů.

Proslavil se i Lucasův pes
Těžko říci, zda se takhle efektivně naučil uvažovat sledováním dobrodružných seriálů a listováním v komiksech, což byla hlavní náplň Lucasova dětství prožitého v nijak výjimečné kalifornské středostavovské rodině. Tahle průprava ho ovšem přiměla k podání přihlášky na filmovou fakultu kalifornské univerzity. V polovině šedesátých let se tu sešlo víc zajímavých jmen, vedle Lucase například Steven Spielberg, Martin Scorsese, Brian De Palma nebo Francis Ford Coppola. Tomu později dělal Lucas asistenta režie na filmech Divotvorný hrnec a Lidé deště. Se Spielbergem ho zase kromě dlouholetého přátelství spojuje série filmů s Indiana Jonesem, kterého společně vymysleli a pojmenovali podle Lucasova psa.
V roce 1971 uvedl George Lucas svůj celovečerní debut THX 1138. Tísnivá vize budoucnosti natočená s minimalistickými dialogy a ve vláčném tempu měla lví podíl na krachu společnosti, kterou Lucas založil spolu s Coppolou. Na troskách American Zoetrope pak Lucas začal už sám budovat dnes nesmrtelnou značku Lucasfilm Ltd. Dva roky po sci-fi debutu jde do kin docela jiný Lucasův film: American Graffiti jsou osobní výpovědí na téma zkouška dospělosti. Film o partě maturantů ze začátku šedesátých let, kteří si užijí jednu divokou noc, vydělal skoro milion dolarů.
Lucas je investoval do založení trikového studia Industrial Light and Magic. Původně to byla parta komiksových fanatiků a podivínů propadlých počítačům, dnes je to jedno ze světových filmových impérií, které pravidelně sbírá Oscary. Galaktická sága rodu Skywalkerů odstartovala premiérou v květnu 1977. Lucas s vyprávěním příběhu začal odprostředka, už tehdy měl ovšem pospojované všechny dějové linky i těch epizod, které začal natáčet až na konci devadesátých let. Původně dokonce uvažoval o devítidílné sérii, nakonec ale zůstal u šesti filmů: "Sám sebe jsem se zeptal, jestli chci strávit celý zbytek života ve světě fantazie, který jsem sám stvořil..."
Odpovědí bylo jasné ne, navíc prý Lucas nebyl s nápady na poslední tři díly spokojený a chtěl před natáčením druhé trilogie získat odstup. Dal si tedy pauzu celých patnáct let. V té době se věnoval především produkování cizích filmů. Neměl vždycky šťastnou ruku, investoval do desítek projektů, řada z nich byly zapomenutelné propadáky, na těch ostatních dokázal vydělávat. Duší je producent. Režírovat živé herce ho vlastně docela obtěžuje. I proto se při natáčení Návratu Jediho a Impérium vrací úder vzdal režisérské židle. Přizval si i spoluscenáristy. Přesto byl stále výhradním autorem Star Wars pouze on. Možná právě v tom tkví největší síla kvalitního producenta: umět dobře rozdělit práci.
K režírování se vrátil až v roce 1999 s Epizodou I. Zamiloval se do nových technologií. Skrytá hrozba je prvním filmem natáčeným digitální kamerou.
Ještě předtím ale důkladně technicky vylepšil předešlé tři filmy, prý aby mezi nimi a novou trilogií nezela taková propast. Byl to ale i další obratný obchodní tah. Restaurované kopie vrhl znovu na trh a připravil si nové diváky a předpremiérovou půdu pro další Epizody. Skrytá hrozba byla zatím ze všech nejúspěšnější. V tabulce komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob jí patří čtvrté místo.
Teď se hovoří o stodílném televizním seriálu na motivy Star Wars. Už pár let se schyluje k natáčení čtvrtého dílu Indiana Jonese. Lucas se ale nejspíš dá na čas zase výhradně na produkci. Během několika posledních let režíroval tři filmy, což je celá polovina jeho filmografie. Na nejmovitějšího filmaře na světě to opravdu není moc. Ale jak je vidět, bohatě to stačí.

Lidové noviny, PRAHA 16. května 2005 (14:15), Darina Křivánková