DVORANY SLÁVY I HANBY

Vítězové letošních cen Locus vyšli z hlasování čtenářů časopisu Locus, které probíhá každý rok, byli vyhlášeni druhý červnový víkend v Science Fiction Museum and Hall of Fame v Seattlu. Hlavní postavou vyhlašování se stala Connie Willisová jako hlavní řečník a předávající cen. Ceny převzali osobně Kate Wilhelmová, Neil Gaiman, Adam Stemple a Michael Whelan, David G. Hartwell převzal cenu pro Tor Books a Eileen Gunnová a Gardner Dozois s nůší převzali ceny pro několik dalších nepřítomných vítězů. Michael Whelan získal již šestadvacátou cenu Locusu a Tor Books získali cenu po devatenácté - nepřetržitě od roku 1988.
Dvorana slávy se s přenesením do Science Fiction Museum and Hall of Fame zúžila a vypadlo z ní čisté fantasy. Hlavním řečníkem byl Neil Gaiman, jednotlivé osobnosti uváděli do Dvorany další slavní autoři. Byla zachována tradice uvádění čtyř osobností, dvou zesnulých a dvou žijících. Do první kategorie patří Frank Kelly Freas a Frank Herbert, do druhé pak George Lucas a Anne McCafreyová.

Jar Jar Binks je bezkonkurenčně tím nejotravnějším stvořením, co se kdy zjevilo na filmovém plátně. Tak by se dala stručně shrnout další zpráva týkající se Hvězdných válek.
Britský filmový server LoveFilm.com uspořádal vcelku neobvyklou anketu – volbu nejotravnější filmové postavy všech dob. Hlasování asi 5000 filmových fanoušků, které bylo zveřejněno ve středu 22. června, pomyslnou korunu pro největšího otravu nasadilo právě Jar Jarovi. Na druhém místě skončila „svobodomyslná americká svůdnice“ Carrie z filmu "Čtyři svatby a jeden pohřeb" a „bronz“ získal Mr. Bean.
Výsledky asi nejsou až tak překvapivé, ve všech třech případech se jedná o postavičky, které jedni nekriticky zbožňují a jiní je nemohou vystát. Podle výsledků to ale vypadá, že těch druhých je podstatně více. No, co si budeme namlouvat – někteří z nás viděli všechny příhody pana Beana tolikrát, že je znají nazpaměť, zatímco jiní ostentativně vypínají televizi sotva se na ní tato figurka objeví. A lidí, kteří počítačem nadesignovaného, nešikovného a děsně užvaněného gunganga nesnášejí, je nejen v českých zemích dost a dost. V mém okolí určitě podstatně víc než těch, co nenávidí pana Beana. Fanoušci po celém světě na Jar Jara nadávají kudy chodí, ale mají smůlu. Toto stvoření je oblíbencem hlavního tvůrce celé ságy George Lucase, který proto odmítl vyslyšet přání mnoha z nich, aby Jar Jara už konečně (když ne v Epizodě II, tak aspoň v Epizodě III) zprovodil ze světa, dle těch sadističtěji naladěných pokud možno nějakým obzvláště bolestivým a nepříjemným způsobem. Nepomohla dokonce ani skladba s výmluvným názvem "Jar Jar Binks Must Die". Lucas má zkrátka a dobře na nešikovného gunganga prostě slabost a navíc dobře ví, jak velmi jej milují děti, které z komerčního hlediska nejsou zrovna zanedbatelnou diváckou skupinou. Těžko říci zda kvůli nim se v Epizodě II Jar Jar Binks stal kromě komické figurky i postavou, která vcelku zásadním způsobem ovlivní dějiny v „předaleké galaxii“, protože navrhne Senátu schválení mimořádných pravomocí pro Nejvyššího kancléře Palpatina.
Což je asi to jediné, co mu chválíme. Jar Jarovi, pochopitelně - ačkoli Lucasovi možná taky;-)