INTERVIEW IANA MCDIARMIDA
PO PREMIÉŘE EIII VE ŠVÝCARSKU

zpracovala Empress

(většina obrázků jsou vlastní screencapy autorky)

Jaká čest! Pán zla oznámil svoji návštěvu v curyšském hotelu ve Švýcarsku. Mistr Temné strany, sám Darth Sidious! Anebo tak, jak ho všichni známe – Ian McDiarmid.

Herec navštívil Švýcarsko během své prezentace Epizody III, a my jsme samozřejmě nemohli odejít bez toho, abychom se setkali s tím padouchem, který byl nakonec velice vtipný, přátelský a dokonce příjemnější než jsme čekali. Né...ani ne, my věděli, že je v pohodě. ?

Vaše Excelence, my, prostí novináři, vás zdravíme.
Taky zdravím…a buďte v klidu.

Jak si vedou vaši vojáci? Pořád organizují novou galaxii?
Naposledy jsem viděl vojáka se sklenkou vína a cigaretou v ruce. [úsměv] Potřebují odpočívat. Asi se musí v těch svých kostýmech cítit dost nepříjemně.

Ale pořád jsou někde tady kolem, ne?
Jo, jsou po celém světě, jak asi víte. Jsou to moji pomocníci. … Určitě je to pro ně legrace, ale je mi jich líto, že musí nosit ty těžké kostýmy. To musí bolet, když je nosí.

Tak, buďme trochu vážnější. Jaké to je pro herce, být celou dobu spjatý s jednou rolí? Udělal jste přece tolik jiné práce v divadelním a filmovém byznysu.
Ani bych neřekl, že se s ní cítím spjatý. Je to pro mě jenom další role a v divadle dělám spoustu jiných věcí, víte. Ale tenhle film – jde se na něj podívat kvantum lidí, že jo. A jdou se na mě podívat, jak svoji roli hraji vůbec nejlíp, jak jen to jde. Jsem ten nejčernější padouch všech dob. Takže kdo si stěžuje…

Jaký je váš život jakožto nejhoršího muže celé filmové série a nejnenáviděnější postavy v historii filmu?
Skvělý. Dělám přece jenom svoji práci.

Nenajdou se na ulici lidé, kteří po vás házejí rajčata nebo dokonce něco horšího?
Zajímavé, vůbec na to nepomyslí. Mají trochu strach a drží si nějaký odstup. Ale znáte to, občas někdo přijde a požádá mě o podpis. Ale, abych pravdu řekl, vůbec se to nestává v Londýně, kde trávím většinu času. Někdy lidi přijdou a řeknou, ‚Vy nejste on, že ne?‘ A já řeknu, ‚Ne, nejsem.‘ Oni potom řeknou, ‚Ups, promiňte, že otravuju.‘ a než poznají můj hlas, zmizím za rohem. [smích]

V Návratu Jediho hrajete starého císaře. Teď, po dvaceti letech, se vracíte jako jeho mladší verze. V čem je to jiné?
Bože, všechna ta čísla, Epizoda 6, Epizoda 3, 126-letý… Já si myslím, že je to unikátní. V téměř čtyřiceti začnete rolí někoho, komu je stodvacet a pak se v čase vrátíte o dvacet let, kdy hrajete tu samou roli stejného věku jako jste vy sám, potom je to komplikované, ale taky velice zajímavé. Ale mnohem zajímavější je to, že ten charakter jsou ve skutečnosti dva lidé – kancléř Palpatine a Darth Sidious. Teď už to opravdu můžu říct! Už nejsem omezený žádnými zákazy, abych mohl říct pravdu. Ale Palpatine je samozřejmě přetvářka. Je to maska. I když před tou zrůdou, která se objevila ve své strašné slávě, je moje tvář.

Jak dlouho trvá, než se stanete Darth Sidiousem?
Před všemi těmi lety, když jsme dělali ten starší film, to trvalo čtyři hodiny a byli jsme schopní to sundat za dvě a půl hodiny. Tenhle nám trval dvě a půl hodiny a odstranění trvalo kolem jedné a půl hodiny, protože se maskérské technologie zlepšily. Ale v obou případech byli maskéři velice příjemní a zábavní. Takže to nikdy nebyl nepříjemný zážitek.

Kdybyste nedostal roli císaře, koho byste chtěl v tomhle epickém příběhu hrát?
No, já jsem dostal tu nejlepší roli, fakt. [smích] Opravdu bych nechtěl žádnou jinou. Podle mě je samozřejmě jedna z nejzajímavějších rolí ta, kterou hraje Hayden Christensen. V posledních dvou filmech jste mohli vidět, že je to trochu shakespearovský charakter. Pád velkého hrdiny. Pád někoho vznešeného. Od pravděpodobně nejlepšího člověka, který by mohl vládnout galaxii, k tomu nejhoršímu. Proto tyhle dva filmy diváky tak oslovují. Někdy se lidé, pokud nejsou opatrní, stávají tím, koho se bojí.

Čím je podle vás Epizoda III lepší než ta předchozí?
Příběh se tam skutečně musí uzavřít, aby navázal na úplně první film. Tím se okamžitě stává ještě zajímavějším. Je ze všech také nejtemnější, musí být. Lidé tam budou umírat, Jedi musí být vyhlazeni. Takže háčků k zachycení je tam víc než v předchozích filmech, které měly všechno připravit. Pro mě je to dokonce zajímavější, protože moje postava vychází ze stínu. Mám konečně možnost hrát emočně, protože je tam extrémní situace. Obi-Wan Kenobi je svědkem rozpadu velkého přátelství. Padmé vidí, jak se jí před očima její manžel mění v monstrum a on sám prochází hroznými duševními mukami a vzdává se tomu člověku, který se z něj stává.

Jaké pocity vládly na place, když se vlastně všichni navzájem znali a taky věděli, že tohle je pro ně poslední film Star Wars?
Byla to nostalgie, víte. Ale atmosféra byla hodně dobrá, protože, jak jste řekl, všichni jsme se znali. Dělat na filmu, jako je tenhle - a lidi zvedají obočí když tohle říkám - je jako dělat na malém, nezávislém filmu. George Lucas vždycky dělal malé, nezávislé filmy… Samozřejmě s ambicemi. Dává do toho všechno, co je nové a vzrušující. A pak se staly mezinárodními hity a všichni byli překvapení a spokojení. Proč ne. Samozřejmě se tam vyskytl jeden perfektní moment, když se na place znovu objevil Darth Vader. A že v té masce byl opravdu Hayden Christensen, to bylo celkem dojemné. Natáčení jaksi přestalo, když si to všichni uvědomili, dokonce i George Lucas si musel sednout. Nikdy jsem ani nepomyslel na to, že bychom takovou scénu natáčeli a nakonec jsme ji natočili, jak vidíte.

Byl jste spokojený se ztvárněním císaře ve filmu Impérium vrací úder, když jste to nebyl vy?
Ne, to jsem teď. Jestli máte DVD, můžete vidět, že George Lucas nahradil jak postavu, tak její hlas, natočili jsme tu scénu, když jsem přijel do Austrálie, během natáčení Epizody III. Takže každý, kdo se na ten starý film bude dívat, v tom hologramu uvidí mě. Taky jsme tam trochu pozměnili dialog. Jsem s tím velice spokojený a toho druhého herce jsem neviděl, takže jsem nešílel. Bylo pro mě zvláštní dívat se, jak tohle hraje někdo jiný. Takže Kenny Baker a Anthony Daniels drží rekord, protože se objevili ve všech šesti filmech, ale já jsem těsně za nimi.

Jste velice aktivní a úspěšný v řízení divadla v Islingtonu. V čem se liší velká filmová produkce od hry v divadle?
Co se týče atmosféry, jsou dvě věci, které se moc neliší. Když jedu někam s Georgem Lucasem, Haydenem Christensenem nebo s kýmkoli, kdo se k nám může přidat, tak jak jezdíme od města k městu, připomíná mi to divadlo. Skupina lidí, kteří jsou pro svoji práci zapálení a kteří doufají, že se lidem líbí to, co vidí. Neřekl bych, že je to jak hromada dětí, spíš je to jak určitá parta lidí. Když jsme nedávno jeli do Londýna, samozřejmě jsme přišli na velkou premiéru na Leicester Square. Hned vedle toho kina je další, „The Empire“, kde se lidi mohli dívat na všech šest epizod, od osmi od rána nebo tak nějak. Chudáci dehydrovaní…A jako bonus se mohli podívat na Epizodu III zároveň s ostatními. Byli velice rozčilení, zarezervovali si lístky dlouho dopředu, které sehnali na EBayi. Ale nevěděli, že jsme ještě před filmem měli vyběhnout na pódium a pozdravit je. Ve Skotsku je obrovské fotbalové hřiště, které se jmenuje Hampton. A je tam něco, co je nazváno „Hampton Roar“, což je ta nejpůsobivější věc, kterou můžete od davu slyšet. V Londýně byla ta odpověď podobná, když jsme vcházeli do toho kina. Lidé tomu nemohli uvěřit. Něco jsme řekli, zamávali a doufali jsme, že se jim film bude líbit. Měli jsme se potom vrátit na místa, ale ještě jsme zůstali a bylo to skvělé. Lidé povzbuzovali své oblíbence a smáli se a George Lucas řekl, ‚Takhle by to mělo být‘. Když jsem včera přišel na švýcarskou premiéru, ta atmosféra byla podobná. Víte, je to trochu jako Olympiáda. Jsme asi jen kupa šťastných děcek. Děláme to, co nás baví nejvíc.

Než skončím tohle interview, mám pro vás pár rychlých otázek:

Plešaté ženy, jako Natalie Portman?
Krása

Internet?
Používám, ale nenechám si tím zničit život.

Oblíbený spisovatel?
William Shakespeare

Ospalá Díra?
Tim Burton

Profesionálové?
[smích] Martin Shaw

Nejlepší Star Wars epizoda?
Pomsta Sithů. Jsem poslední člověk, který může být objektivní, ale myslím si to. Společně s Impérium vrací úder.

Samuel L. Jackson?
Výborný šermíř, skvělý člověk.

Naše interview?
Pohoda

Děkuji vám mnohokrát, pane Imperátore, že jste si našel čas na odpovědi na naše bezcenné otázky.
Žádný problém, byla to sranda, díky.