COŽ TAKHLE DÁT SI NOVOU VÍRU?

No, v tradičně vůči náboženství nedůvěřivých Čechách tato představa asi bouři nadšení zrovna nevyvolá, ale co kdyby... Záleží přece taky trochu na tom, jakou víru, ne?
Dle serveru Spicy.cz dva nadšenci, kteří o sobě mluví jako o rytířích Jedi, požadují, aby se víra Jedi stala formálně uznávaným náboženstvím. John Wilkinson, který si nechává říkat Umada, a Charlotte Law, co preferuje oslovení Yunyun, mají jedno jediné obrovské přání, chtějí totiž, aby OSN uznala víru rytířů Jedi za právoplatné náboženství.
Dle neoficiálních zdrojů by se s tímto typem víry ztotožňovalo neuvěřitelných 400 tisíc lidí z různých míst po celém světě. Např. během nedávného sčítání lidí v Anglii a Walesu se více lidí přihlásilo k vyznávání víry Jedi, než k buddhismu či judaismu. Na 70 000 rytířů Jedi se údajně nachází i v Austrálii, asi 53 000 na Novém Zélandu a okolo 20 000 v Kanadě.

Aby těch požadavků nebylo málo, tak by si „džedájové“ přáli přejmenovat Mezinárodní den tolerance na Mezihvězdný den tolerance. Umada a Yunyun k tomu řekli: „Za posledních deset let se Spojené Národy hodně staraly o propagaci tohoto dne a my si myslíme, že by měly umět udržovat krok společně s časem. Stejně jako Spojené Národy i rytíři Jedi udržují mír a cítíme potřebu základního práva na projevení našeho náboženství skrz nošení našich rób. Chtěli bychom být uznáni celým světem. Snažíme se tedy zatím přimět Spojené Národy, aby se 16. listopadu pravidelně slavil Mezihvězdný den tolerance, abychom lépe vyjádřili, že jsme civilizace jednadvacátého století.“

Pokud by jim to vyšlo, tak bychom měli začít apelovat na naše poslance, aby byl tento Mezihvězdný den tolerance zařazen do počtu oficiálních státních svátků. Kromě dne volna navíc pro všechny občany naší republiky (kteří by proti tomu určitě neprotestovali), co by ještě k tomu navazoval na již volný 17. listopad, by z toho pro nás scifisty plynuly i jiné výhody. Např. tradiční starwarsácký Koprcon (jehož další programové linie jsou věnované i milovníkům Star Treku, LOTRu, mangy a anime nebo nadšencům pro záhady všeho druhu) by mohl být v některých letech čtyřdenní či dokonce pětidenní. A to se přece vyplatí!!!
Navíc uznejte, že by opravdu mělo hodně co do sebe, kdyby hlavní starwarsácký con roku začínal nebo dokonce měl svůj slavnostní gala večer zrovna v den vyhrazený starwarsácké víře. To by vážně bylo nesmírně stylové!

Mezihvězdný den tolerance však ve mně vyvolává ještě jednu speciální otázku. Pokud by byl oficiálně schválen, začali by jej rytíři Jedi slavit mimo jiné i tím, že by si zametli před vlastním prahem a konečně dokázali skutečně tolerovat i ty, kterým není proti srsti také temná strany Síly, tedy nás Sithy? Nebo by to zase byla z jejich strany ta obvyklá tolerance jen k někomu? Zatímco vůči jiným by bylo spíše uplatňováno „humánní“ vyjednávání lightsaberem?

Ať tak či tak, my Sithové jsme především pragmatici a kvůli dni volna navíc (který by ještě k tomu bylo možné strávit na starwarsáckém Koprconu) je nám vcelku fuk, jaká víra v Sílu by byla uznána za to jediné pravé oficiální náboženství dle OSN.
Za prvé my Sílu zas až tak moc neuctíváme – rytíři Jedi slouží Síle, Sithům slouží Síla – a konečně postavení kacířů a neznabohů má taky něco do sebe. Zejména pak v zemi, kde již dávno neexistují inkvizitoři, kteří by kacíře posílali na planoucí hranice, a naopak ten nejslavnější kacíř je ctěn a oslavován coby národní hrdina…

Tak co, že bychom tuto vpravdě bohulibou ideu podpořili nějakou peticí???