ZAJÍMAVOSTI


Všehochuť informací o ledasčem, co by mohlo každého SF&F fana zajímat.

Něco unikátního pro všechny milovníky temnoty!!! Autor upírské erotiky (viz níže) zcela exluzivně pro naše stránky poskytl své pojednání o hororu! (!Varování!: Copyright © Ondrej Herec 2002. Všetky práva vyhradené. V zmysle právnych noriem o duševnom vlastníctve táto štúdia nesmie byť reprodukovaná, distribuovaná ani žiadnym iným spôsobom ďalej šírená bez písomného súhlasu autora okrem citátov do rozsahu 180 znakov na vedecké a recenzné účely s plným uvedením autora a zdroja.)
Vzhledem k délce zveřejňujeme po částech - prozatím nabízíme našim čtenářům prvních pět kapitol.

Ondrej Herec: Pár slov mimochodom o horore a iných hnusobstvách
Nie som fanom paradajkovej polievky, ale neohováram ju. Poznám dobré dôvody, pre ktoré ju mnohí radi jedia. A viem aj to, že jej chuť a výživnosť závisí od kuchára. Žiadne dielo nepokladám za brak len preto, že to je horor. Ako pri všetkých žánroch, ani v horore kvalita nezávisí od predsudkov, ale od autora.
Kapitola 1
Kapitola 2
Kapitola 3
Kapitola 4
Kapitola 5

Světový den mezihvězdné tolerance? Co vy na to?
A nebo což takhle dát si novou víru?

Kam se v roce 2007 vydat na poutě??? Na Star Wars Celebration !!!

Poté, co Americká filmová akademie při udělování "Oscarů" tak totálně nepochopila Epizodu III, nadějí byly ještě ceny "Saturn". Tak jak že "jsme" dopadli? Tady jsou výsledky.
Ceny Saturn uděleny!

Další zprávy o tom, jak si vedou Star Wars.
Dvorany slávy i hanby

Pro všechny milovníky jistého od hlavy k patě potetovaného sithského lorda stránka plná ftípků i vážnějších obrazků věnovaných této osobnosti. Dodala Shade. Kdo taky jiný...
Darth Maul 16x jinak

Co by byly Hvězdné války bez některých herců, že? Požitek by byl určitě mnohem menší. Jelikož fanovských stránek Ewana McGregora, Liama Neesona, Carrie Fisher, Natalie Portman a dalších světlostraňáků jsou hafly, najdou se i stránky věnované Rayi Parkovi, Haydenu Christensenovi nebo i dalším, kteří měli co do činění s lordem Vaderem, ale přinejmenším na českém netu jsme stále neobjevili nic věnované představiteli Palpatina, rozhodli jsme se tuto zjevnou nespravednost napravit. Prozatím všechny informace o Ianovi McDiarmidovi budou dostupné zde, časem (podle toho, kolik nám toho Empress ještě pošle) bude mít nejspíš samostatnou sekci nebo subsekci.
Ian McDiarmid
Ian McDiarmid hovoří o své roli v Návratu Jediho
Temná síla na vzestupu - Ian McDiarmid hovoří o natáčení Epizody II
Interview s Ianem McDiarmidem po premiéře Epizody III ve Švýcarsku

Jelikož se mnoho členů Akademie, sithských sympatizantů jakož i dalších návštěvníků těchto stránek pokouší psát a stejně tak i někteří z nich přednášejí na conech nebo tuto možnost přinejmenším zvažují, jistě nepohrdnou pár dobrými radami od člověka nad jiné povolaného.
Na úvod pro představu, kdo se nám to tady vůbec namáhá radit, rozhovor s autorem z Knižné revue (číslo z června 2005).
Fantastika je vstupenka do súčasnosti

A nyní již k věci, takže:
Jako první prozatím nikde jinde nezveřejněné a exkluzivně pro naše stánky poskytnuté postřehy na téma, jak psát (a třeba i lépe).
Ondrej Herec, Augustín Sokol: Komunikácia o komunikácii
Trápíte-li se s tím, jak své dílko nazvat, inspiraci by vám mohla poskytnout tato stať, která byla (spolu s mnoha dalšími články téhož autora) uveřejněná na Interkomu.
Ondrej Herec: Fantastický název

Další dobré rady na téma psaní najdete zde

A pro ty, kteří se chystají přednášet (nebo dokonce již pokus v tomto směru učinili) pár dobrých rad od téhož autora - článek vyšel před nějakou dobou na Sardenu jako součást seriálu o přednášení, který jsme zde s laskavým svolením bývalého šéfredaktora Pagiho i současného šéfredaktora Pechyho postupně otiskli celý.
Ondrej Herec: List začínajúcim lektorom

Další dobré rady na téma přednášení, tentokráte od Pagiho - tento seriál vycházel před nějakou dobou (cca dvěma lety) na Sardenu, zde otiskujeme s laskavým svolením autora a zároveň bývalého šéfredaktora tohoto internetového listu.
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 1 - být slyšet, být vidět
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 2 - ucho se diví, co huba říká
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 3 - audiovizuální technika - bůh či ďábel?
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 4 - malý odskok: tiše záviďme
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 5 - trochu osobní úvaha...
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 6 - tentokrát z pohledu přednášejícího
Pagi - Přednášky: Slovo do pranice 7 - opravdu je to přednáška? (aneb na závěr trocha humoru)

Nejen cony živ jest pravověrný scifista. Abyste si mohli - zejména vy mimopražští - udělat jistý obrázek o tom, jak to ve fandomu v reálu vypadá, máte zde reportáž o několika docela nabitých březnových dnech.
Perný týden

Pravá perlička pro všechny milovníky temnoty - teoretický článek o upířím sexu a erotice, který svého času suverénně trhal všechny rekordy v návštěvnosti na Sardenu (dnes se tam však dá najít jen velmi těžko, což by byla škoda, kdyby něco podobného zcela zapadlo).
Ondrej Herec: Upírska erotika

Pro milovníky psychoanalýzy a především pro lidi dostatečně trpělivé a ochotné se pročítat hromadou teorie docela zajímavý článek z Britských listů o hrdinech a tím pádem i o Star Wars. Nejsme si jistí, máme-li uveřejněné názory považovat za neodpustitelnou urážku Sithu a tím pádem se na autora zlobit a nebo máme-li místo toho raději shovívavě pokývat hlavou a pomyslet si něco o tom, že když někdo píše o věcech, o kterých vůbec nic neví a kterým nerozumí, tak to může dopadat všelijak...
Úvod do teorie hrdiny

Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde! Z podstatně jiného (a o poznání lehčího) soudku přidáváme psychoanalytickou sondu do všem známé pohádky. Divte se spolu s námi, co vše za prasárny se skrývá nejen v našem podvědomí (to všichni víme nebo přinejmenším tušíme), ale i ve zdánlivě nevinné tvorbě pro ty nejmenší. Přes veškerou snahu se nám autora této brilantní studie nepodařilo vypátrat, ovšem čestně prohlašujeme, že pokud se nám přihlásí a věrohodně své autorství prokáže, jeho jméno samozřejmě s radostí zveřejníme.
Analýza sovětského dílka Mrazík

A zase ze zcela jiného soudku - originální recenze na trilogii Pán prstenů z Rudého práva roku 1977 (fakt přísaháme, že to není vymyšlené ani nejapný vtip). Vychutnejte si pravé a nefalšované marxisticko-leninské pojetí fantasy!
Pán Prstenů aneb Prsten socialismus nezničí!

K "přízraku minulosti" samozřejmě patří i náležitá "vize budoucnosti", tak vám zde nabízíme taktéž anonymní dílko, potulující se netem na téma, jak by to za pár let mohlo v naší zemi vypadat. Smějte se, plačte nebo se bojte - dle libosti!
Vzpomínka na budoucnost

Kdo a co všechno z nám dobře známé sci-fi a fantasy lze na naší planetě vidět. A to mnohdy ve velmi neobvyklých souvislostech!
Veselé obrázky na téma sci-fi a fantasy

Představa amerických fanoušků na téma, jak bude vypadat Epizoda III. Je zajímavé, že ač je hodně stará (byla vypracována prakticky hned po odpromítání Epizody II) a byla tak tudíž napsána ještě dávno před tím, než byl zcela jasný název chystané Epizody III, přesto se ve své předpovědi ohledně názvu trefili na 100% (v originále se toto dílko jmenuje "Revenge of the Sith", což je přeloženo jako "Pomsta Sithu", tedy tak, jak by měl býti správně doslovně přeložen název Epizody III). Schválně, počtěte si, nakolik byli či nebyli jasnovidní i dále a v čem všem se jejich představa trefila do reality.
Epizoda III - Revenge of the Sith

Pro ty, kteří neměli čas to číst nebo si vůbec nevšimli, pár zpráv z Lidových novin o Hvězdných válkách a jejich tvůrci, které se v roce 2005 objevily.
Podle fanoušků sci-fi mají nejlepší speciální efekty Hvězdné války
Hvězdné války nebudou pro děti
Jediný skutečně nezávislý filmař

A nádavkem ještě exkluzivní rozhovor Lidových novin s Georgem Lucasem.
George Lucas: Budu muset emigrovat

Také Academica požádala Lucase o rozhovor - je to ten, který tu již byl zmíněn - totiž přesně onen inkriminovaný rozhovor, ve kterém velký George ve flanelové košili "objasňuje", kdo jsou podle něj Sithové.
Očekávejte neočekávané

A dvě recenze na Epizodu III - jedna z Lidovek, druhá z Práva a obě dvě ukazují fatální neznalosti těch, co je psali. Už třeba jen pravopis některých jmen - která jsou záměrně ponechaná přesně tak, jak je dotyčný/á "inteligent/ka" napsal/a - mluví za vše. A "ten češtin, který je zjevně jejich kobylek" (také ponechán v původní podobě) je rovněž nesmírně výmluvný.
George Lucas: Síla stála při Lucasovi
George Lucas: Pomsta Sithů: Galaxie na temné straně