GRANDADMIRÁL THRAWN
(na základě dostupných materiálů sepsal Sepp)

Jediný ne-lidský Velkoadmirál imperia. Je právem považován za největšího válečníka národa Chissů a vynikajícího taktika a vojevůdce se schopností odhalit slabiny každé rasy, proti které bojoval. Thrawn neměl žádnou oblíbenou strategii či konkrétní metody, útok vedl vždy po prostudování protivníka přímo na jeho slabiny. A jako jediný z imperiálních velitelů dokázal odvolat jednotky z boje, když hrozila porážka.


Původním jménem Mitth'raw'nuruodo. Jeho původ je nejasný, není známa jeho domovská planeta ani přibližný věk, byl příslušníkem rasy Chissů - humanoidů s modrou kůží a červenýma očima. Tato rasa, žijící na okraji galaxie kdesi v Neznámých regionech (Unknown regions), jsou čestní a přemýšliví tvorové s obdivuhodnou armádou. V dobách počátku Impéria velel Mitth'raw'nuruodo uskupení chisských válečných lodí, stojících proti válečné výpravě císaře Palpatina, která měla zastavit výpravu rytířů Jedi, známou jako Outbound Flight. Ušetřil pouze císařova poradce Kinmana Dorianu, který mu vysvětlil účel jejich mise. Mitth'raw'nuruodo, přesvědčený, že rytíři Jedi představují hrozbu, pronásledoval plavidlo projektu Outbound Flight a zničil jej. Tím však porušil základní chisskou doktrínu, která zakazovala preventivní údery a byl poslán do vyhnanství na opuštěnou zalesněnou planetu daleko na okraji chisského prostoru.Po více než deseti letech přiletěl na planetu, kde byl ve vyhnanstvi Mitth'raw'nuruodo, ISD kapitána Vosse Parcka, který sem pronásledoval pašeráka Boostera Terrika. Mitth'raw'nuruodo sám pouze za pomoci okolní krajiny zmasakroval imperiální stíhačky TIE. Kapitán Parck byl jeho činem fascinován a přivedl jej ukázat císaři. I samotného Palpatina tento tvor, z nějž při setkání okamžitě vycítil vysokou inteligenci a mimořádné scopnosti, nesmírně zaujal. A tak začala Thrawnova kariéra v imperiálním lodstvu. Své pravé jméno Mitth'raw'nuruodo, pro lidi obtížně vyslovitelné, si zkrátil na "Thrawn" a postupoval od jednoho povýšení k druhému i přes počáteční odpor některých imperiálních představitelů. V době bitvy o Yavin byl již kapitánem hvězdného destruktoru Vengeance. Kromě služby v imperiální armádě trávil Thrawn značné množství času mapováním Neznámých regionů a obnovil kontakty se svými krajany z chisského prostoru, o kterých však Impériu neprozradil žádné podrobnosti, které by jim dle jeho názoru mohly uškodit. Později založil na Niruanu v severním kvadrantu ohromný informační komplex zvaný Ruka Thrawnova.
Asi 11 měsíců po bitvě o Yavin byl Thrawn povýšen císařem na viceadmirála. Krátce před bitvou o Hoth spolupracoval Thrawn s Darth Vaderem na odstranění pobočníka Černého slunce Zekky Thyneho. Jako vyjádření díků za jeho pomoc svěřil Vader Thrawnovi velení nad svými smrtícími noghrijskými komandy. Následně potom pomáhal plánovat imperiální strategii v bitvě o Derra IV. Po bitvě o Hoth byla imperiální armáda otřesena ze zrady admirála Harkova a velkoadmirála Zaarina, přičemž Thrawn pomáhal zlikvidovat oba dva. Po těchto událostech jmenoval Palpatin Thrawna velkoadmirálem a poslal jej znovu do Neznámých regionů.


Po porážce Impéria na Endoru se Thrawn vrátil na svou základnu Ruka Thrawnova a kontakt s Impériem udržoval jen pomocí Ysanne Isard. Podařilo se mu přesvědčit mnohé ze svých soků např. Barona Fela nebo admirála Vosse Parcka, aby se přidali k jeho imperiální chisské armádě. Thrawn se vrátil do Impéria až 4 roky po Endoru a přišel prakticky sám, protože své síly nechal v Neznámých regionech. Jako vlajkovou loď si vybral IDS Chimarea, jehož kapitánem byl pozdější admirál Pellaeon.
Po několika měsících příprav Thrawn udeřil. Při jeho tažení mu pomáhali tři věci: klonovací komplex, maskovací zařízení a klon mistra Jedi Joruuse C´baotha. Thrawn začal produkovat vojáky po desetitisících - některé jako posádky pro ztracenou flotilu Katana, kterou se mu podařilo nalézt a využívat, jiní tvořili tzv. "spící buňky" (zásoby záložních vojáků). A mimo jiné začal pěstovat vlastní klon. Thrawn vyřadil z boje Coruscant a dosahoval jednoho vítězství za druhým. Na svém triumfálním tažení však nepostřehl, že Leia Organa proti němu obrátila jeho noghrijská komanda a uprostřed bitvy o Bilbringi mu jeho osobní strážce Rukh probodl srdce.
Thrawnovo místo zaujal Pellaeon, Impérium se však v té době smrsklo na pouhých osm sektorů ve vnějším pásu (Outer Rim). Ale ani tohle by nemusel být Thrawnův konec, kdyby Luke Skywalker a Mara Jade neobjevili Nirauan a Ruku Thrawnovu a nezničili Thrawnův klon. Tím skončila definitivně kariéra velkoadmirála Thrawna.