POMSTA JANEWAYOVÉ

PETR ŘÍHÁNEK

Politá a opařená hrncem ranní kávy vtrhla kapitán Janewayová na můstek Voyageru.
"Kde jste se učil řídit, Parisi?!"
Odpovědí jí byly pouze zoufalé pohledy posádky popadané po podlaze.
"UŽ ZASE?!" složila si tvář do dlaní nešťastná Janewayová. "Tuvoku, hlášení!"

"Válka! Republika se hroutí pod brutálními útoky vůdce separatistů hraběte Dooku. Na obou stranách jsou hrdinové. Před zlem však není úniku. Krutému generálu Grievousovi, mozku separatistů, se podařilo nečekaně proniknout do hlavního města Republiky a unést kancléře Palpatina, vůdce Galaktického senátu. Zatímco se separatistická armáda droidů pokouší uniknout z obléhaného města s cenným rukojmím, dva rytíři Jedi se zoufale snaží polapeného kancléře zachránit."
"Eh? Zase jste to přehnal s meditací?" zkusila stanovit vulkáncovu diagnózu kapitán. "Nemohl by mi odpovědět někdo příčetný?"
Ke kapitánovi přiskočil Chakotay. "Díky selhání extra vylepšení warp pohonu, na kterém posledních pár měsíců pracovala B´Elanna a které nás mělo dostat za pouhé tři měsíce domů, jsme se opět propadli do neznámé galaxie, kde jsme před časem čelili místní variantě legendárního prvního Borga."
"Jo, jo, jo. Na to si všichni pamatujeme," odtušila Janewayová. "Malý blonďatý parchant, v jehož krvi kolovalo asi dvacet tisíc starších verzí borgských nanosond, což se projevovalo paranormálními schopnosti jako je telekineze, telepatie či předpovídání budoucnosti. V dospělosti měl vytvořit zdejší verzi Společenstva, ale implantováním upravených nanosond Sedmé z Devíti jsme tomu zabránili a navíc mu vsugerovali podvědomou touhu ničit všechny jiné potenciální borgy, na které narazí. Takže nakonec všechno dobře dopadlo. Bla bla bla."
"Ano, jsme dobří," hrdě přisvědčil Chakotay.
"No nic, než Torresová vymyslí způsob, jak nás dostat zpátky do naší galaxie - což vymyslí, nebo už ji vážně zabiju - tak se tu můžeme trochu porozhlédnout a zjistit, co je nového a tak. Parisi, kurz nejbližší planeta. A bez drncání!"

* * *

Po několika hodinách se sešli důstojníci Voyageru v konferenční místnosti.
"Tak jak to vypadá?" nadhodila kapitán Janewayová.
"Tentokrát jsme byli ušetřeni vylidněných pouštních planet a ocitli jsme se nedaleko hustě obydleného vládního centra," odvětila Sedmá z Devíti.
"Dobrá zpráva," kývla kapitán. "Tuvoku, už jste dokázal převést své hlášení do srozumitelného jazyka?"
Vulkánec ignoroval posměšný tón kapitána a klidně odpověděl: "Odehrávají se tu hvězdné války, ve kterých jde o..."
"No vida, které straně pomůžeme?" zasvítily oči Janewayové.
"Kapitáne, Základní směrnice...," namítl Tuvok.
"Po milionté. K čertu s ní, když už se musíme trmácet tu dlouhou štreku domů, tak se po cestě aspoň pobavíme."
"Ehm," odkašlal si Chakotay. "Jestli mohu, kapitáne..."
"Ale jistě, komandére. Co máte?"
"Při skenování planety jsme narazili na starého známého," prohlásil významně Chakotay.
"Nepovídejte, že..."
"Ano, toho Borga. A zdá se, že čas v této galaxii běží jinak, protože od naší poslední návštěvy tu neuplynulo několik měsíců jako u nás, ale několik let. Z toho chlapce už je mladík - a to pořádně sexuálně aktivní mladík, mohu-li podotknout, pořídili jsme mooooc zajímavé nahrávky jeho nočních hrátek s jednou pěknou slečinkou..."
"Komandére!" okřikla Chakotaye kapitán, ale při pohledu na našťastně zklapnutá ústa Toma Parise, dodala smířlivěji: "Na to bude čas později." Tom se znovu rozzářil.
"A jak si náš hoch vede jinak?"
"To je právě ono," posmutnil komandér. "Místo toho, aby ničil sobě podobné potenciální borgy, se jimi obklopil!"
"COŽE?!"

* * *

"Doktore, tohle je vážná věc, co se stalo?"
"Nejsem si jistý, kapitáne," odpověděl hologram Janewayové. "Ty upravené nanosondy měly fungovat, ale zjevně tomu tak není."
"Tak budeme muset vymyslet něco jiného! Zdejší galaxie je ve smrtelném nebezpečí. Sice pořád úplně nechápu kdo proti komu a proč tu válčí, ale jedno už víme jistě. Strana, za kterou bojují ti potenciální borgové, vyhrává! To nesmíme dopustit!"
"Kdybych ho podrobně vyšetřil, třeba bych zjistil, proč ty nanosondy nefungovaly a jak je opravit a zbavit se těch potenciálních borgů jednou provždy."
"Dobrá, máte ho mít, pošlu dolů výsadek."

* * *

"Jak to šlo, komandére?" zeptala se kapitán Janewayová Chakotaye v transportní místnosti, zatímco jiní dva členové posádky odváželi mladíkovo tělo na ošetřovnu.
"Celkem bez problémů, kapitáne," odvětil komandér. "Ale ten klučina je větší číslo, než jsme mysleli, když jsme se k němu transportovali, tak spolu s dalším namakaným potenciálním borgem zabili nějakého bezbranného staříka."
"Ti borgští parchanti!" ulevila si Janewayová. "Dělali problémy?"
"Ne, Tuvok je oba vyřídil jedním chvatem," odvětil Chakotay, "ale ten namakaný kolohnát při tom vypadl z okna."
"Výborně," reagovala spokojeně kapitán. "O jednoho míň."
Komandér přikývl a pak dodal: "Sedmá tam ještě zůstala, aby si prošla počítačové záznamy, pořád nám chybí pár dílů do skládačky."

* * *

O pár hodin později se důstojníci Voyageru znovu sešli v konferenční místnosti.
"Hlášení," hlesla kapitán Janewayová.
První se ozvala Sedmá z Devíti. "Podle toho, co jsem zjistila na planetě, ti dva zabili kancléře Galaktického senátu, který to tu měl vše pod palcem."
"Skvěle," nechala průchod ironii kapitán.
"To bohužel není vše," pokračovala Sedmá. "Podařilo se mi otevřít tajné dokumenty v jeho počítači a ukázalo se, že měl velmi promyšlený plán, jak odstranit všechny potenciální borgy a nastolit mír a pořádek v celé galaxii."
"A jaké to má šance na úspěch, když je teď po smrti?" zeptal se Chakotay.
"Byl to velmi schopný člověk, bez něj..."
"Jsme v černý díře," doplnil Tom Paris.
"Ne tak docela," zatvářila se Sedmá tak, že by to někdo mohl považovat za úsměv. "Hádejte, co jsem našla napsané v jeho plánovacím kalendáři na tenhle pátek?"
Všichni napjatě čekali, až si Sedmá sama odpoví.
"Tohle!" A ukázala vytištěný kus papíru, na němž, díky univerzálnímu překladači všem srozumitelnými klikyháky, stálo: "Zabít všechny! ROZKAZ 66."

* * *

"Dobrá," ozvala se po hodině vysvětlování dalších podrobností kapitán Janewayová. "Takže když spustíme ten vylepšovák, tak za nás ti klonovaní vojáci udělají všechnu špinavou práci a my si jen počkáme, až bude se všemi těmi potenciálními borgy ámen?"
"Přesně tak, kapitáne," usmál se od ucha k uchu Chakotay.
"A co když se některému podaří uprchnout a schovat se na nějaké zapadlé planetě? Třeba v poušti nebo v džungli se fakt blbě hledá," poznamenal Tom Paris.
"Logická otázka," přisvědčil Tuvok.
"Máte pravdu," svraštila obočí kapitán. "Musíme nějak zajistit, aby tu byl od nich už navždycky klid."
"Kapitáne," ozval se Doktor. "Mám nápad."

* * *

"Jeď, jeď, rozmáčkni ho!" povzbuzovali členové posádky Voyageru shromáždění na můstku svého favorita v souboji, jenž k nim byl z povrchu přenášen na obrazovku. "Ten zelenej trpajzlík nemá šanci! Ještě jednu kukaň po něm hoď!"
Kapitán Janewayová přistoupila k Doktorovi. "Proběhlo všechno podle plánu?"
"Ano, kapitáne. Za ty nanosondy se ještě jednou omlouvám, ale vymývání mozků bylo v té borgské sektě tak účinné, že překonalo i programování nanosond. Ale teď už to bude v pořádku. Než jsme toho kluka vrátili na planetu, trošku jsem si s jeho mozkem pohrál a nové antimozkovymývací protokoly upravených nanosond jen tak něco nepřekoná. Teď z něj teprve bude borgský ničitel k pohledání. A pro každý případ bude pod dohledem našeho nového kancléře."
"Výborně," pochválila kapitán Doktora. "A co warp pohon?" obrátila se na vedle stojícího Chakotaye.
"Torresová zprovoznila na tom svém extra udělátku zpětný tah, takže jsme připraveni se vrátit do naší galaxie na váš rozkaz, kapitáne."
"Dobrá," přisvědčila kapitán. "Ale nejdřív je ještě nechám dokoukat tu show. Zaslouží si to. A mimochodem, Doktore, vaše znalosti plastické chirurgie jsou pozoruhodné."
"To nic nebylo, kapitáne," odvětil Doktor. "A stejně svou novou vizáž svede na napadení těmi dvěma potenciálními borgy. Ale ta kapucka mu sluší, že?"
"To bych řekla," zasmála se Janewayová při pohledu na obrazovku. "Trochu mě mrzí, že tu musíme jednoho člena posádky nechat, ale jinak tu mír a pořádek nezajistíme. A koneckonců je to jen..."
"Jak říkáte, kapitáne," souhlasil Chakotay.
Kapitán Janewayová přikývla a pak směrem k obrazovce vykřikla: "No tak už to s tím prckem ukonči! A ne, abys to zvoral, Neelixi!"