DARTH ERBEN


Podrobné podmínky pro účast v této soutěži si můžete přečíst TADY


VÝSLEDKY 2. ročníku

Rok se s rokem sešel a tak na Festivalu fantazie 2006 přišla řada i na vyhlášení výsledků té absolutně nejúchylnější literární soutěže v celém známém vesmíru. Klání v poetické fan fiction na téma Hvězdných válek, při které je navíc nutno za tímto účelem zprznit nějakou echt profláknutou báseň libovolného z našich národních buditelů či jiného z klasiků.
Letošní ročník poznamenala taková souhra zvláštních okolností, že je to až k nevíře. Za prvé se sešlo relativně málo soutěžních prací. To by nebylo samo o sobě nic až tak divného, znají to organizátoři mnoha soutěží, že se zkrátka čas od času stane, že do některého ročníku autoři džedájvíproč psát nechtějí a nechtějí ani za nic, takže se příspěvky mohou počítat málem na prstech jedné – a to ještě pod cirkulárku neopatrně strčené – ruky.
Ovšem u nás tuto neúčast způsobila prazvláštní kumulace maturit a přijímacích zkoušek u značného počtu našich píšících členů a příznivců spolu s nebývalým nárůstem nemocí a úrazů u již takřka kmenových autorů. Jinému nadějnému autorovi (či spíše jeho rodičům) se zase podařilo napsaný příspěvek kamsi zašantročit a až do uzávěrky nebyl nenalezen (vsadím se, že v souladu s Murphyho zákony se právě dnes nebo zítra zdárně najde).
A k tomu se přidružilo ještě něco, s čím jsme opravdu nepočítali. Totiž že autoři noví patrně buď neumějí číst nebo se domnívají, že si ty propozice soutěží píšeme jen tak pro srandu králíkům, takže většinu prací, které nám zaslali, jsme museli vyřadit ze soutěže proto, že vůbec – ani při zamhouření všech očí včetně oka na punčoše – neodpovídaly zadání.
Ve finále bylo tudíž do hodnocení přijato pouhých pět prací, které mají „na svědomí“ celkově jenom tři autoři. Kromě již ostřílených matadorů – přesněji matadorek – našich soutěží se osmělil zkusit štěstí (a především pochopil, co se po něm v této soutěži chce) jen jeden jediný nový autor.
Ještě zvláštnější jsou však výsledky. To, že porotci mají velmi rozdílný, často přímo protikladný, vkus, je věcí obvyklou nejen v této soutěži. Ovšem aby po sečtení hlasů všech (opět dvanácti) porotců z toho vyšla na desetitisícinu bodu přesně dvě první místa, jedno druhé a dvě třetí, to se vážně hned tak nestává.
Takže jak to dopadlo? (v závorce je uvedeno průměrné výsledné pořadí a za středníkem pak celkový počet získaných prvních, druhých a třetích míst)

1. místo:
Věra K. – V pasti
(2,0833; 6 - 1 - 3)
Shade – Palpatine aneb Nová trilogie v kostce (2,0833; 3 - 5 - 4)

2. místo: Věra K. – Pokušení (2,5; 2 - 5 - 2)

3. místo:
Josef Šorm – Vodník Vader
(4,1666; 1 - 0 - 1)
Shade – Monáda Sithu aneb výčitky věnované Sidiovi (4,1666; 0 - 1 - 1)

Vítězům blahopřejeme, všem autorům děkujeme a za účast a doufáme, že se s nimi a jejich svěžími dílky setkáme i v dalších ročnících, kde věříme, že přispěvatelů do nich bude více a že proběhnou o něco méně podivně, než ten letošní.

VÝSLEDKY 1. ročníku

Uzávěrka prvního ročníku byla na sithský Silvestr (Diei Tricesimi Maulii Anno II Rei Publicae Sithiae) a slavnostní vyhlášení výsledků spojené s předáním ocenění třem nejlepším sithským básníkům jakož i s procítěnou recitací nejpozoruhodnějších příspěvků se uskutečnilo na Festivalu fantazie v Chotěboři Diei Quartii Adasii Anno III Rei Publicae Sithiae (v pondělí 4. 7. 2005) v 18.00 hodin středoevropského času v rámci programové linie Star Wars. Zopakována pak byla tato "chvilka sithské poesie" na Avalconu Speciál 2005.
Do uzávěrky se nám sešlo 11 soutěžních příspěvků, z nichž dva však nakonec nebyly do hodnocení vůbec zařazeny, protože ani vzdáleně nesplňovaly zadání. 12-ti členná porota měla často velmi rozdílné preference i literární vkus, takže konečné výsledky jsou mnohdy dosti těsné. V závorce uvádíme výsledné průměrné pořadí každého soutěžního příspěvku.

1. místo Shade: Maulík aneb jak to bylo v Epizodě I doopravdy (2,5)

2. místo Věra K.: Odklad (2,58)

3. místo Darth Leilith: Sithské písně (3,42)

4. místo Věra K.: Yodův nový učeň (4,42)

5. místo Innien & Terry: Svatební košilka (5,0)

6. místo Darth Taurnil: Tradice (5,17)

7. místo Darth Kendar: Víťazná (6,08)

8. místo Hanka Šustková: Kam s ním? (7,58)

9. místo Hanka Šustková: Kam s ním 2 (8,25)