SITHCON
2.-3.7.2007 Chotěboř


Zde vás budeme informovat o historicky prvním SithConu - samostatné programové linii, věnované Hvězdným válkém na Festivalu fantazie, jehož organizátorem je naše Akademie.

PROGRAM - ANOTACE

Důvodů, proč letos v rámci Festivalu fantazie organizujeme vlastní linii, je několik.
V letošním roce se slaví 30 let od premiéry filmu "Hvězdné války" (později "Epizoda IV Nová naděje") a zároveň oslavujeme pět let trvání naší Akademie. To obojí by se dle našeho názoru mělo náležitě oslavit, mj. i tím, že na Festivalu fantazie bude linie Star Wars delší, než obvykle. Po dohodě s CSWU tedy můžeme fanouškům Star Wars nabídnout celých 5 dní a jednu noc SW linie, přičemž v jednání je stále ještě možnost, že i den další (šestý) by byl mj. věnován počítačovým, případně i jiným, hrám s náměty z Hvězdných válek.
CSWU zajišťuje program linie Star Wars v pátek, sobotu, neděli a větší část pondělí, kdy od nich v podvečer přebíráme štafetu my. Diei Secundi Adasii Anno V Rei Publicae Sithiae (v pondělí 2. 7. 2007) v 18.00 začíná SithCon, který v naší režiji pokračuje i přes noc (Star Wars NightCon) a následujícího dne - tedy v úterý 3. 7. 2007. Půjde-li vše dobře, fanoušci Star Wars, kteří jsou zároveň milovníky počítačových a karetních her, se od svého oblíbeného světa nebudou muset odtrhnout ani ve středu.

A na co se tudíž můžete těšit?
Podrobný program SW linie pátku, soboty, neděle a pondělí (od cca 9.00 do 17.00 hod) je (či vbrzku bude) dostupný na stránkách STAR WARS linie CSWU.
Během víkendu předcházejícího SithConu (buď v sobotu nebo v neděli - záleží na počasí) proběhnou sithské přijímačky. SithCon bude slavnostně zahájen hodinovým ceremoniálem, jehož součástí bude i přijímání nových členů do Akademie a vyhlašování výsledků 3. ročníku Darth Erbena včetně recitace těch nejlepších (nebo nejúchylnějších - jak to kdo bere) veršů z této soutěže.
Dál se však SithCon bude snažit především přinést pokud možno netradiční nebo aspoň méně tradiční pohledy na fenomén Hvězdných válek. Tomuto cíli je podřízeno i rozčlenění SithConu na menší programové bloky, kterými letos (tedy v jeho prvním ročníku) budou "Herní systémy založené na Star Wars", "Star Wars jako sbírka psychiatrických diagnóz" (tento programový blok bude náplní Star Wars Nightconu) a "Star Wars a náš svět", přičemž tento blok se bude dělit ještě na tři další témata.
Prvním tématem je "Svit stříbrného plátna", kde se dozvíte všechno možné zajímavé o hereckých představitelích různých hrdinů Hvězdných válek, o záměrných legráckách George ve flanelové košili, kterými se všechny epizody jen hemží, stejně jako o frapantních kiksech přímo režije a produkce Hvězdých válek, co přes veškeré "Special Editions" stále nebyly z filmů vymazány. Zda omylem nebo záměrně ponecháme na uvážení laskavého posluchače. Nemůžeme pochopitelně přejít mlčením ani hromadu přímo příšerností, kterých se dopustili překladatelé a dabéři Star Wars do češtiny - a že jich není málo!
Nelze pochopitelně zapomenout ani na název naší linie, takže dalším tématickým blokem bude porovnávání Sithů s dalšími "profláklými" představiteli zla jako s upíry nebo ještírky.
Posledním tématem je na to předešlé do jisté míry navazující "Star Wars inspirující", ve kterém vás (doufejme) uchvátí filosofické principy Nového řádu galaktického Impéria, naučíte se sithské masáže, které mohou napomoci léčbě spánkových poruch, dozvíte se něco o technologiích vycházejících ze Star Wars a filosoficky více naladění si budou moci spolu s nestorem československých teoretiků fantastiky Ondrejem Hercem pouvažovat o tom, co všechno za mýty a prastaré archetypy se vlastně v Hvězdných válkách skrývá.
Pokud jde o herní systémy, které jsou založené na SW, dozvíte se především nějaké podrobnosti o RPG, které mají za základ Hvězdné války. Vzhledem k tomu, o jak rozsáhlé téma se jedná, půjde o první přednášky z plánovaného rozsáhlého "seriálu", které jistě budou mít četná pokračování na jiných conech (včetně budoucího druhého ročníku SithConu). Také se seznámíte (tedy vy, kteří o ní ještě nevíte) se skvělou on-line hrou Bounty Hunter Guild a půjde-li vše dobře, budete si ji moci vyzkoušet přímo v PC herně na Festivalu fantazie spolu s dalšími počítačovými hrami se SW náměty.
Hlavní téma Nightconu je určeno především pro osoby starší 18. let, neb se jedná zejména o několik velmi barvitých přednášek o všemožných sexuálních deviacích uživatelů Síly. A to jak těch ze světlé strany tak pochopitelně - neb nám není svaté vůbec nic - ironicky tneme i do vlastních řad. Sadismus, masochismus, homosexualita, pedofilie, transsexualita, zoofilie... nebudete ušetřeni opravdu ničeho. Pouze pro silné povahy!!!

Přednášek na SithConu se zhostí jak sami členové Akademie (a to včetně čestných), tak osoby ze spřátelených sci-fi klubů jako Czech Empire , Sith 4ever nebo Maelström.

Praktické informace týkající se přihlašování na Festival fantazie, ubytování a stravování na něm, dopravy na něj a podobně, naleznete PŘÍMO na stránkách

Upozorňujeme ale, že zejména při cestování vlakem je finančně výhodné vytvořit skupinu. Za tímto účelem byly zřízeny TYTO STRÁNKY kde se můžete rovnou domlouvat se skupinami již existujícími nebo sami začít tvořit skupinu odjíždějící přímo z vašeho města a shánět do ní další osoby.
Dále upozorňujeme osoby volící spaní ve vlastním spacáku, že Academia Sithia má jako každý rok svou vlastní "spací místnost" v ZŠ Smetanova, kde je k dispozici posledních několik volných míst. Kdo chce bydlet s námi, nechť se urychleně přihlásí na guestbooku nebo napíše v této věci hlavě Akademie.

ANOTACE

Slavnostní zahájení SithConu
   Jeho zlatým hřebem bude vyhlášení výsledků 3. ročníku literární soutěže v parodické fan fiction poesii „Darth Erben“ (bližší podrobnosti k soutěži na našich stránkách v příslušné sekci), které je už tradičně spojené se „sithskou chvilkou poesie“, tedy s poslechem procítěné recitace veršů, nad nimiž se naši národní buditelé (právem) obracejí v hrobě. Zábava krajně nevhodná pro konzervativní učitele českého jazyka!

Sithské přijímačky
   Ještě před slavnostním zahájením SithConu proběhnou přijímačky do Sithské Akademie. Každý, kdo si myslí, že má na to, aby se stal členem staroslavné Academiae Sithiae, může zkusit své štěstí.
Poznámka: Rytíři Jedi sice na této akci nejsou právě vítáni, ale aby viděli, že nejsme tak zlí, jak o nás ustavičně s oblibou tvrdí, nebudou ihned po příchodu zabiti.
Přijímačky proběhnou během víkendu nebo v pondělí, s vysokou pravděpodobností na nějakterém z přilehlých hříšť, o čemž budou zájemci včas informováni.

Ondrej Herec: Duše z ohně, duše z hlíny
Motto:
Když je člověku pět, táta ví všechno .
Když je člověku šestnáct, táta neví nic.
Když je člověku padesát, táto, kde jsi, abys poradil?

   Hrdiny obdivujeme a chtěli bychom se jim podobat. Člověka poznáte podle jeho hrdinů. Anebo podle jejich nepřítomnosti. Jaká by to byla společnost, která by neměla hrdiny? Luke Skywalker se vydal na cestu, aby našel svého Otce. Vedou ho postavy moudrých starců, Obi Wan Kenobi a Yoda. Darth Vader spolu s imperátorem Palpatinem symbolizuje smrt a zároveň je ztraceným otcem. Setkání syna s otcem je archetypický motiv boje mládí se stářím. Ozvěny tisíciletí starých iniciačních rituálů a ještě starších bojů o postavení vůdce smečky mají neodolatelný půvab i pro publikum zamilované do nekonečného vesmíru, nadsvětelného pohonu a laserových mečů: dominantní samec se osvědčil, nový vůdce se stal hrdinou, pokračovatelem rodu a jeho tradice. Vítězná bohyně Pallas Athéna dala Perseovi na výběr duši hlíny anebo duši ohně. Perseus si zvolil ohnivou duši. Vybral si čest a slávu, ne poslušnost ani podrobení – ale ani pokoru a práci. Hrdina na své cestě objevuje i jinou pravdu, než je řešení hádanky světa, pravdu o sobě. Hrdina představuje naši mýtickou tvář, kterou bychom rádi viděli, ale nikdy ji neuvidíme – kromě zrcadla fantastiky.

Darth Zira: Psychicky narušení uživatelé Síly
   Věděli jste, že používání Síly může mít velmi neblahý vliv na duševní zdraví jedince? Je ovšem docela dobře možné, že k jeho zásadnímu narušení vede nikoli samotná existence schopnosti force-usera či její naplňování, ale až členství v řádu Jedi. Ať už je tomu jakkoli, historie předaleké galaxie se může chlubit docela slušnou sbírkou psychopatů všeho druhu. Přijďte se seznámit s těmi nejzajímavějšími!

Darth Zira: Jak to bylo doopravdy aneb kdo, kde, kdy, s kým, jak a proč
   George Lucas, věren puritánským tradicím Ameriky obecně a USA zvlášť, se nám to úplně nejdůležitější a nejzajímavější v Hvězdných válkách pokusil utajit. Mnohé scény jsou proto podivně useknuté (v tom nejlepším) a věci na sebe mnohdy logicky nenavazují. Pokud jste si kladli otázky, proč tomu tak je, přijďte na přednášku, kde se pokusíme všechna tato tajemství odhalit. Vše zcela bez cenzury! Bohatý filmový a obrazový materiál!
Poznámka: Nezletilým vstup přísně zakázán, zletilým mravným vřele nedoporučován.

Kinobox aneb projekce na přání
   Slušní lidé chodí spát jedině za světla. A pouze u nás na SithConu mají svaté právo si až do svítání volit program sami. Na výběr je vcelku úctyhodné množství Star Wars fanfilmů a dalších klipů s tematikou Hvězdných válek.

Jan Kuděla: Star Wars jako RPG
   Baví Vás osobnostní hry? Chcete si vyzkoušet prostředí světa od George Lucase jako RPG? Tato přednáška Vám umožní nahlédnout do možností hraní RPG her ve světě Star Wars, ukáže Vám způsoby vedení hry a přiblíží Vám současnou herní produkci od renomovaných firem.

JDenver, Sandro, Dromedárr a Any Tan Weh: Bounty Hunter Gild
   Neboli řešení problémů s přelidněním v jedné daleké galaxii. „Já ho/ji snad zabiju ..." Tato myšlenka prolétla hlavou už snad každému. Tak proč nepředejít nechtěnému pobytu v nápravném zařízení a raději nevybít svou skrytou „agresivitu“ ve virtuálním světě SW? Součástí prezentace této úžasné on-lineovky (cože, vy jste snad o ní ještě neslyšeli???) je soutěž o ceny!!!

Jan Kuděla: Star Wars Setting
   Kdysi dávno, v dalekém koutě vesmíru, existovala úžasná myriáda světů. Galaxie prosycená hypertechnologiemi a naivitou sedmdesátých let. Stručná analýza prostředí světa Star Wars pro využití ve vlastní fanouškovské tvorbě, hraní RPG a k lepšímu porozumění prostředí a stylizaci.

Darth Stinosteon: Technologie inspirované Star Wars
   Aneb nejen Jules Verne, ale i George Lucas "předpověděl" ledacos. Technologie inspirované Star Wars jsou prezentované pouze výběrem programů – a to bez komentáře, s eventuální následnou diskusí k prezentaci.

Arianus – Darth Taurnil: Filosofie Nového řádu
   Mnoho lidí se na něj odvolává. Zabíjí se pro něj, pro něj se i umírá. Pro biliony je nejenom politickým, ale i životním manifestem. Pro mnohé z nich modlou. Nový Řád Impéria. Co nám říká? O čem je? Pojďme se na něj podívat blíže...

Augustín Sokol: Sithské masáže a automasáže
   Ryze praktický seminář spojený s workshopem zaměřený na "používání Síly" k léčebným a relaxačním účelům. Tzv. "růžencová automasáž" je efekivní terapií poruch spánku a s ní souvisících projevů jako insómie, hyperinsómie, narkolepsie, SAS, parasomnie a bruxismus. Její algoritmus kopíruje jógovou relaxaci v šavásaně a jako masážní pomůcku využíva nunčaku. Předpokládá se aktivní zapojení všech účastníků workshopu.

Lama Kitsune (Lišák): Sithové a ještírci
   "Jakmile vás ovládne temná strana, jste ztraceni," říkají rytíři Jedi. "Braňte se ovládání ze strany temných entit pseudotvůrců, " hřímá ing. Ivo A. Benda. Zcela logicky se pak nabízí otázka, co mohou mít společného Sithové s ještírky. Přednáší na slovo vzatý odborník z JZD - tedy z Ještírčí zájmové družiny!

Virimith Stoker: Sithští upíři a upírští Sithové
   Sithové a upíři - na první pohled dvě naprosto rozdílné skupiny. Jedni brázdí vesmír, druzí jsou postrachem noci. Je vůbec možné, aby měli něco společného? Přemýšlejme... a co takhle nesmrtelnost? Není to snad odvěkým cílem Sithů i upírů? Nebo moc? Osamělost? Nepochopení? Svoboda?

Darth Zira: Ztraceni v překladu
   Slyšeli jste někdy o "křížokřídlých stíhačkách", "corelliánských helikoptérách" nebo "hromoarmějcích"? Jestliže ne, jste šťastní lidé. A pokud ano a k tomu si myslíte, že větší hrůzy už překladatelé knih ani filmů napáchat nemohli, velmi rychle vás na této přednášce zbavíme iluzí. Specifickou kategorií je samozřejmě dabing, kdy postavy vykládají něco úplně jiného než v originále a císař Palpatine patrně – vzhledem k používanému stylu řeči – své dětství trávil výhradně mezi žižkovskou galérkou z dob rady Vacátka…
Součástí přednášky je projekce toho nejlepšího (tedy přesněji řečeno nejhoršího) z produkce českých dabérů a tvůrců titulků – a některé z nich jsou opravdu jen pro velmi otrlé.

Darth Regis: Sith - klapka – Sith
   Aneb Sithové před kamerou i za kamerou. Podíváme se na medajlonky všech herců, co kdy hráli sithské lordy, a pronikneme až do jejich soukromí a to jak ze světa Star Wars, tak toho reálného. Odhalíme jejich skryté „hrozby", zaútočíme (klony) na jejich soukromí a budeme doufat, že nevykonají pomstu Sithů, protože pak bychom neměli ani novou naději, impérium by nám nejspíše vrátilo úder a my bychom pak asi museli čekat na návrat Jedie...

Darth Zira: Nechtěné kiksy i záměrné ftípky ve Star Wars
   Víte, že Anakinovo vítězství v závodu kluzáků sledoval i Indiana Jones, Palpatinovým proslovům v senátu tleskal také E.T. mimozemšťan a Watoo má ve svém krámku na skladě ledacos, mimo jiné přistávací modul z Vesmírné odyssey 2001? Nejen tyto žertíčky si George Lucas ve svých filmech pro pozornější publikum nachystal a my vás s těmi nejzábavnějšími v krátkých ukázkách seznámíme. Avšak možná i proto, že se tolik soustředil na podobné ftipkování se všímavými diváky, mu zároveň ledasjaké pořádné kiksy nacházející se v jeho filmech unikly a stále unikají – a to i přes všechny ty Special special editions...

Darth Regis: Natalie Portman – the reason why
   Natalie Portman je jediný důvod, proč se dívat na nové díly Star Wars. Nejen, že se jedná o pěknou slečnu, ale i o dobrou herečku (byť o sobě často prohlašuje, že hrát neumí). Jaká ale je ona sama? Co má ráda, co se jí líbí/nelíbí a co dělá? Na tyto a podobné otázky se bude snažit tato přednáška odpovědět. Poznámka: Zcela vědomě ale zkrátíme část „Natalie ve Star Wars" a budeme se věnovat jejím jiným projektům.

Star Wars jukebox:
   Aneb existuje nejen Weird Al Yankovich. Divili byste se, co všechno za vidoeklipy lze sestříhat ze všech epizod Hvězdných válek. Inspirací byl podobný a mnohým z vás patrně z minulých ročníků Festivalu fantazie dobře známý pořad „Star Gate jukebox".