Kapitola 37

Okamžitě poté, co Obi-Wan vstoupil do Chrámu, poznal, že se něco děje. Nebylo to jen těmi zlověstnými vibracemi v Síle, jež neviditelně pulsovaly všude kolem něj; padawani a vůbec všichni, které potkával, vypadali zaujatě a ustaraně. Jeden z nich se u něj zastavil, hned jak si Obi-Wana povšiml.
„Padawane Kenobi, máš se ihned hlásit u svého mistra.“ A pokračoval svou cestou, ještě než se Obi-Wan stačil zeptat, co způsobilo to hmatatelné napětí, visící ve vzduchu.
Dveře do pokojů mistra Qui-Gona byly otevřené. Jedi stál uvnitř a plnil kapsy na svém pásku nejrůznějším vybavením, jako třeba harpunovou pistolí nebo potravinovými kapslemi.
Zdálo se, že se mu ulevilo, když spatřil Obi-Wana ve dveřích.
„Výborně. Vrátil ses právě včas.“
„Co se stalo, mistře?“
„Obchodní federace zahájila blokádu Naboo. Ty a já jsme byli vybráni coby vyslanci - poletíme na vlajkovou loď Obchodní federace a pokusíme se spor urovnat.“
Obi-Wan strnul jako opařený, když slyšel tak závažné novinky. „Republikový senát něco takového určitě zamítne!“
„Mám dojem, že Neimoidiáni se spoléhají na jednu vlastnost Senátu: je...poněkud nevýkonný v těchto záležitostech. V každém případě musíme okamžitě odletět.“
„Rozumím. Ale musím vám něco říct - mistr Anoon Bondara a jeho padawan Darsha Assant jsou oba mrtví. Není o tom pochyb.“
Qui-Gon na chvilku přestal balit a pohlédl na Obi-Wana. Padawan viděl smutek v očích svého učitele.
„A příčina té tragédie?“
„Pořád si nejsem jistý, ačkoli mám podezření, že se do toho zapletlo Černé slunce.“
„Chci o tom slyšet všechno,“ řekl mistr Qui-Gon, „a Rada také. Ale teď jde o čas. Poreferuješ o všem, co ses dozvěděl, přes holopřenos, až budeme na cestě.“
„Ano, mistře.“ Obi-Wan následoval Qui-Gona Jinna, když si tento připjal pásek a opustil místnost.
Udělá, co řekl jeho mistr, samozřejmě. Tato nová krize jasně předčila události, jež se odehrály v Krvavém koridoru. Zatímco kráčel za svým mistrem, přemýšlel Obi-Wan, jestli se někdy dozví celý příběh, který se přihodil Darshe a mistru Bondarovi. Darsha měla potenciál stát se dobrou Jedi - a Obi-Wan litoval, že už se jí nestane.

Sith zaútočil, obě laserové čepele roztočené.
Lorn se probudil se zděšeným zalapáním po dechu. Rozhlédl se kolem sebe, stále ještě cítil tu hrůzu své noční můry. Posléze, když si jeho oči prohlédly okolí, se začínal uklidňovat.
Nacházel se v soukromém pokoji v hotelu - nic prvotřídního, ale bylo to mnohem lepší, než v čem bydlel posledních pět let. Useknutou ruku mu ošetřili náplastmi ze syntetické tkáně, a senátor Palpatine mu sdělil, že někdy během příštích dní Lorn dostane umělou protézu. A co bylo nejdůležitější, senátor také řekl, že se holocron dostal do Chrámu Jedi a zabiják byl zatčen.
Zkrátka, Lorn vyhrál.
Jistěže ne dokonale. Stále truchlil nad smrtí Darshy. Rovněž si dělal starosti, co se stalo s I-5: droid se zjevně do Chrámu nedostal. Hořké vítězství - nicméně vítězství. Dostal na výběr pár možných verzí své budoucnosti: přesídlit na planetu někde na Vnějším okraji, nebo mít stálé bydliště v nějaké coruscantské monádě. Každopádně byl ujištěn, že obvinění z bankovního podvodu bylo staženo a že obdrží nějaké peníze, které umožní jemu a I-5 žít v pohodlí. Zatím se nerozhodl, kterou variantu zvolí, přestože se přikláněl spíš k pobytu na Coruscantu. Pokud zůstane, možná by mohl nějak obnovit kontakt s Jaxem. Aspoň tohle mu Jedi dluží.
A Lorn to dluží i sám sobě. Nastal čas znovu žít - pořádný život, ne tu holou frašku, v níž ho uvěznila spodní patra. Zřejmě bude trvat dlouho, než překročí své zlé sny, ale jednou se to podaří. Jednou pozná, co je to klid.
Lorn vstal z postele. Ve skříni měl nové šaty, které si teď oblékl. Vlastně neměl kam jít, ale chtěl se dostat ven. Potřeboval cítit na tváři sluneční světlo, dýchat čerstvý vzduch. Je tomu už hrozně dávno, co si naposled vychutnal takové prosté radosti.
Otevřel dveře.
Stál před ním Sith.
Lorn byl tak šokován, že ho to dokonce ani nevyděsilo. Jeho nepřítel vykročil dopředu, neúprosný, nezastavitelný, a zapnul světelný meč. Lorn věděl, že se nezachrání. Hotelový pokoj byl malý, nikde žádná zbraň, a jenom jedny dveře.
Tentokrát není úniku.
V této chvíli - posledních vteřinách svého života - překvapivě zjistil, že se nebojí. Byl vlastně ve stavu, který popisovala Darsha, když se ocitla v hlubokém spojení se Sílou.
Byl klidný.
Informace o Sithovi se dostala k rytířům Jedi. Skutečnost, že vrah byl schopen utéct z vězení, na tom nic nemění. Sithova smrt, uvědomil si Lorn, je vyšším zájmem.
Lorn byl spokojený.
Čepel mu vyrazila vstříc. Jeho poslední myšlenka patřila synovi; poslední pocit byla pýcha na to, že jednoho dne se Jax stane rytířem Jedi.

Darth Maul hleděl do Pavanových očí a věděl, na co ten muž myslí. I kdyby nedovedl vnímat Sílu, dalo se to jasně vyčíst z očí a výrazu tváře jeho nepřítele.
Mlčel.
Přestože Maul neměl pražádné zábrany zabít někoho, kdo stál v cestě jemu nebo jeho mistrovi, nepostrádal smysl pro čest. Lorn Pavan se stal, navzdory okolnostem, pro Maula daleko větší výzvou než mnoho profesionálních zabijáků Černého slunce. Byl to cenný protivník a zaslouží si zemřít rychle.
Světelný meč zasvištěl vzduchem, prošel masem i kostí.
Darth Maul se otočil a kráčel pryč. Jeho mise definitivně skončila.