NEZDAŘENÝ ÚTĚK

DARTH ZIRA

„Historie se opakuje, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.“ Karel Marx

Bezútěšná ledová pustina, nekonečné zasněžené pláně, táhnoucí se od obzoru k obzoru… Do dokonale izolované lodi, jejíž výkonné solární panely udržovaly uvnitř příjemně teplé klima, zvenčí pronikaly po celý čas jen dva zvuky: Buď mrazivé ticho a nebo ještě zlověstnější vytí zde tak častých sněhových bouří. Z toho by se dalo snadno zešílet. Jenže z Nassových požadavků bych zešílela podstatně dřív, povzdechla si Mon Mothma. Jistě, Aliance potřebovala spojence jako sůl, jakékoli spojence… Kdo ale mohl tušit, jak vysokou cenu si za spojenectví Gunganů stanoví šéf Nass?! Leia má štěstí, blesklo jí náhle hlavou, že netuší, čím tehdy její matka na Naboo musela zaplatit. Chudinka Leia… chybělo málo a byla by zelená…, trpce se pousmála. Snad dokáže vést Alianci dobře místo mne, podvědomě jí připomenul vrozený pocit povinnosti, já už se nejspíš nevrátím…
Protože venku byl právě jeden ze zde tak řídkých krásných slunečných – byť velmi mrazivých – dnů, rozhodla se, že se trochu projde. Nedaleko od její lodi ji upoutal podivně zvlněný a rozrytý sníh, který tam ještě včera nebyl. Zamířila k tomu místu.
„Sníh být jen zmrzlý voda a to nebýt žádná překážka pro správný Gungan“, náhle zaskřehotal hlas, o kterém se domnívala, že jej do své smrti již neuslyší. Než dokázala sebeméně zareagovat, uchopily ji zezadu dvě silné zelené paže.