JEDEN DEN V ŽIVOTĚ
SITHA A JEDIE

(nedokončený scénář k fanfilmu)

DARTH DAGON

Dopoledne

Osoby:
Jedi – to bude Jedi, lépe však Jedijka (viz. závěr). Má spoustu prostoru pro improvizaci...
Sith – jakýkoli Sith. Měl by vše dělat jednoduše a efektivně
Vypravěč – Nejlépe Sith, měl by vypadat důstojně. Občas ať doplní své komentáře (Tento úkol bude velmi obtížný, zápas Jedie s polévkou je opravdu složitý atd.) Také by měl uvozovat jak Sitha, tak Jedie v situaci (příklad je uveden při první situaci a je označen ***)
Text – text, který poběží na obrazovce

Vypravěč: Vážené dámy, vážení pánové, rádi bychom Vám v tomto krátkém instruktážním snímečku ukázali jeden obyčejný den v životě Sitha a Jedie a poskytli jim několik rad, které jim umožní zbavit se chyb každodenního života. Ke každé situaci se bude vztahovat jedna rada. Protože jsme si vědomi toho, že některé pasáže mohou býti velice obtížné, rozdělili jsme celý den na tři části – Dopoledne, Odpoledne a Večer . Nyní bude následovat první část – Dopoledne. Přeji Vám spoustu poučných zážitků.

Text: (velkým červeným písmem) Academia Sithia nenese žádnou odpovědnost za škody či úmrtí způsobené špatným užíváním tohoto filmu.

Vypravěč: Je sobota půl desáté ráno a oba dostali úkol – vstát a dojít ke dveřím.
***Sledujme, jak to dělá Sith.***

Sith (podívá se na budíka, usměje se, odloží knihu, vstane, otevře okno a jde ke dveřím)

***Hlas Vypravěče: A nyní Jedi v té samé situaci***

Jedi (podívá se na budíka, několikrát se splete, než prohlásí „Půl desátý“, odhodí slabikář, pokouší se vstát z postele, ale zamotá se do prostěradla – vymotá se, jde k oknu, po marném boji s kličkou na otevírání ho nechá zavřené… a jde ke dveřím. Po celou dobu kleje.)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné
Rady pro Jedie: Nejde-li vám klička okna otevřít na jednu stranu, zkuste s ní otočit na druhou.

***

Vypravěč: Další z úkolů se zdál vcelku jednoduchý – dojít si na záchod.

Sith (vejde, zavře za sebou dveře. Zvuky jako při močení. Poté spláchnutí, a Sith vyjde)

Jedi (otevře dveře, přibouchne je za sebou. Po chvilce vyjde Jedi, je mokrý v rozkroku a tváří se nechápavě.)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Před použitím WC si svlékněte vše, co byste si jinak mohli pomočit.

***

Vypravěč: A po záchodě co jiného než umýt si ruce…..

Sith (vejde, pustí vodu, umyje se, zavře, utře si ruce a odejde)

Jedi (otevře dveře, pustí studenou vodu. Zjistí, že je ledová, tak si pustí horkou. Zjistí, že je vařící. Začne si foukat na ruku. Při pokusu o utření se shodí držák na ručníky……)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Požadované kombinace teplé a studené vody dosáhnete tak, že otočíte nejprve jedním kohoutkem a druhým přidáváte vodu tak dlouho, dokud nejste s její teplotou spokojeni.

***

Vypravěč: Teď se oba navrátí do pokoje a obléknou se

Sith (vejde, vezme si svůj jednoduchý černý plášť a odejde)

Jedi (Vejde, obléká se špatně, motá se do oblečení… Poté si raději vezme a s problémy oblékne Sithský plášť)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Noste raději něco jednoduššího.

***

Vypravěč: Nyní si oba zkusí udělat snídani. Protože si oba zakoupili balené buchtičky, stačí jim si udělat čaj. Scéna o čištění zubů bude následovat v části „Večer“

Sith (vejde, vyndá hrneček, dá si do něj sáček, přidá 2 kostky cukru, zapne rychlovarnou konvici a po uvaření zalije čaj a odejde s ním)

Jedi (otevře dveře, vyndá hrneček bez ouška. Roztrhne několik sáčků, vysype cukr, netrefí se do hrnečku, nasype čaj s cukrem do konvice, nezapne ji……)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Otevřete si minerálku.

***

Vypravěč: A teď zlatý hřeb dopoledne – Zde je špinavé prádlo. Úkolem obou je toto prádlo vyprat. Program jsme již nastavili, takže stačí vložit prádlo a pustit pračku.

Sith (vejde, dá prádlo do pračky, přidá prášek, dá pračku do zásuvky, pustí vodu, zkontroluje nastavení programu, zapne pračku a odejde)

Vypravěč: Jedi nebyl schopen udělat tolik činností najednou, takže jsme celou akci rozdělili na několik kroků. Nejprve měl otevřít pračku.
Jedi (nejde mu to, obhlíží jí, zkouší různé šrouby, páčí ji páčidlem ze shora, …)
Sith: „Dovolíš, abych Ti pomohl?“
Jedi: „Nepotřebuju.“ (a pokračuje v marných pokusech. Po chvilce to vzdá). „Tak si to zkus. Ale je to marný“. S těmito slovy se zhroutí na zem.
Sith: (Otevře pračku)

Text:
Rady pro Sithy: Pokud to Jedi opravdu potřebuje, pomožte mu. Zachovejte se jako správní Sithové.
Rady pro Jedie: Zapamatujte si, kde se pračka otevírá.

Vypravěč: …poté měl vložit prádlo a prášek…..

Jedi (nejprve se vše snaží nacpat do přihrádky na prášek, pak dá vše do pračky…)
Sith: „Ehm. Zkus dát prášek do támhle toho malého šuplíku…ano tam…a prádlo do pračky…..NE! Do toho velkého otvoru NE!….ano tam“

Text:
Rady pro Sithy: viz. předcházející rada.
Rady pro Jedie: Prádlo se dává do pračky a prášek do toho šuplíčku vlevo nahoře.

Vypravěč: …a zapnout proud a vodu…..

Jedi: (blíží se s podezřelým výrazem ve tváři k zásuvce)
Sith: (odstrčí ho a udělá to raději sám)

Text:
Rady pro Sithy: Nenechte Jedie dělat nebezpečné věci.
Rady pro Jedie: Neperte.

***

Vypravěč: Následující část dopoledne se oba rozhodli strávit četbou, (Záběr – Sith má knihu, sedí u stolku s čajem a pečivem. Jedi sedí na koberci a čte časopis s velkým nápisem „Pokémon“) takže Vám jen udělíme poslední rady a popřejeme Vám příjemně strávený zbytek všech vašich dnů.

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Pořiďte si Sitha

(oba odcházejí ruku v ruce vstříc západu slunce. Následují titulky a upozornění, že při natáčení nebyl nikdo zraněn ani zabit)

Odpoledne

Osoby: ty samé.

Vypravěč: Nyní bude následovat druhá část – Odpoledne. Přeji Vám spoustu poučných zážitků.

Text: (velkým červeným písmem) Academia Sithia nenese žádnou odpovědnost za škody či úmrtí způsobené špatným užíváním tohoto filmu.

Vypravěč: Je sobota dvanáct hodin oba si mají připravit oběd. Bohužel, smutným faktem je, že jakmile Jedi dostal do rukou cokoliv ostrého, ať už to byly třeba jen obyčejné nůžky, vrhal se s nepříčetným výkřikem a pěnou u pusy na Sitha. Jen pověstná Jedijská nešikovnost způsobila, že nedošlo k tragédii, a tak jediným výsledkem bylo, že jsme museli pořídit novou sadu nožů a ošetřit zranění, která si Jedi způsobil. Bylo tedy rozhodnuto, že se uvaří špagety. Přípravu čaje jsme viděli v minulém díle.

Sith (zapne sporák, dá na něj hrnec s vodou, přečte si návod, otevře sáček, do vařící vody dá sůl, olej a přidá špagety. Po uvaření je scedí)

Vypravěče: Jedijovi jsme sporák zapálili sami, neboť se k našemu úžasu pokoušel zápalkou podpálit Sitha.

Jedi (Vezme špagety a vysype je všude kolem, smete je a vyhodí do koše. Vezme jiný sáček a dá do prázdného hrnce špagety a čeká. Pak přileje olej na smažení a lžíci vody. Zbaví se zbytků. Vezme další sáček špaget a tentokrát zkusí dát asi tak 0,3 – 0,5 l vody bez oleje, pak cedí jen horkou vodu a opaří se, také vypadnou mu nedovařené špagety…)

Sith (po několika pokusech přijde, zakroutí hlavu, vypne sporák, uklidňuje brečícího Jedije a podělí se s ním o svoje jídlo)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Nevařte.

***

Vypravěč: Logicky následující činností bylo mytí nádobí.

Sith (umyje nádobí – dvě lžíce, dvě vidličky, dva talíře, dva hrnečky, cedník, hrnec a pokličku, vše utře a uklidí)

Jedi (přijde ke dřezu, pustí vodu, následuje výkřik) „Pomoc voda“.
Sith: „Co se děje“
Jedi: „Nic, to je dobrý.“
Sith: (tváří se pochybovačně) „Tak fajn, ale kdyby něco, ozvi se.“
Jedi ( vezme nádobí a uklidí ho špinavé)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Pokud se naučíte zacházet s kohoutky, nemusíte se bát vody. Zopakujte si lekci z rána.

***

Vypravěč: Následovala polední pauza. Odpoledne jsme se rozhodli navštívit výstavu. Prvním úkolem bylo dojít k metru (Dopravní prostředek upravte dle situace).

Sith (zamkne dveře, jde na metro, na přechodu počká na zelenou, rozhlédne se, vejde do metra, sjede do eskalátoru. Případně upravte dle situace)

Jedi (hledá klíče, pak se nemůže trefit do zámku, na přechodu se nerozhlíží, jde na červenou, nastoupí na eskalátor, který jede v protisměru…)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Nikdy nechoďte ven sami.

***

Vypravěč: A pak samozřejmě nastoupit

Jedi (blíží se k bílé čáře, ač metro ještě nepřijelo)
Sith (zachytí ho a říká mu, aby počkal, uklidňuje ho, když se snaží vyškubnout, drží ho. Po příjezdu metra ho zavede dovnitř)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Nikdy nechoďte sami ani do hromadných dopravních prostředků.

***

Vypravěč: Připravili jsme takovou perličku…

Sith (sedí na sedačce, vidí starou babičku, přijde k ní, dovede jí ke svému sedadlu, na babiččino poděkování odpoví úsměvem a větou ve smyslu „Rádo se stalo.“)

Jedi (dívá se na babičku a pronáší větu typu: „Tady se fakt skvěle sedí“, jakmile babička přijde a požádá ho, zda-li by se nemohla posadit, vyplázne na ní jazyk a řekne: „Hovno“. Vedle něj vstane někdo jiný. Přesune se na jeho místo, ale tím se uvolňuje jeho. Vidí, že babička by si stejně sedla, sáhne do oblečení, vytáhne světelný meč….)

Vypravěč: Následující záběry byly příliš drastické. Jedi se pokusil stařenku zabít. Naštěstí jsme zasáhli včas a odebrali jsme mu jeho světelný meč. Kde ho vzal je nám záhadou, ale nápis na spodní straně „Academia Sithia“ nasvědčuje tomu, že ho ukradl ráno ze sithského oblečení. Stařenka je již v pořádku doma a naší omluvu, kytici a finanční náhradu přijala. Sama prohlásila, že od Jediho nemohla nic jiného čekat a že chybami se člověk učí.

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Nechovejte se jako Jedijové!

***

Vypravěč: A blížíme se k samotné výstavě (druh upravte dle aktuální situace. Lze improvizovat - třeba někde udělat výstavu fotografií ze SW).

Sith (vejde, pozdraví pokladní, zaplatí, a prohlíží vystavovaná díla)

Jedi (vejde, pokusí se projít bez placení. Vystavená díla očuchává, ohmatává, zkusí nějaké vzít, pak nějaké zničí, zajímá se o vzor podlahy – nejlépe klasické lino, nakonec znuděně sáhne do kapsy a vytáhne slabikář….)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Kultura není pro lidi na vaší úrovni.

***

Vypravěč: Jedi byl vyhozen a počkal venku. Než Sith po dvou hodinách odešel, zakoupil si ještě uměleckou pohlednici. Tím nám vnukl nápad. Zakoupili jsme jednu i Jediovi s úkolem – pošlete jí někomu blízkému. Pak jsme jich koupili mnohem více a doufali, že se to Jediovi alespoň jednou povede.

Sith (napíše adresu, nalepí známku, rozhlédne se a vhodí do blízké schránky)

Jedi (Dopis má již nalepenou známku. Jedi píše (pomalu, jako prvňáček) adresu do míst, kde má být text, pak přemalovává známku, dopis různě obrací, překládá, oslintá ho, zkusí si kousnout…)
Sith: „Nemám to udělat za Tebe?“
Jedi: (se slzami v očích): „Ale ono je to tak obtížné…Asi se ti to nepovede.“
Sith (Napíše adresu a text dle toho, co mu Jedi mezi vzlyky říká)

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Najděte si někoho, kdo umí psát, a požádejte ho o pomoc.

***

Vypravěč: Následovala cesta domů, která byla stejná, jako cesta na výstavu, jen incident se stařenkou se tentokráte nekonal. Sith objevil špinavé nádobí Jedie a umyl ho, zatímco se Jedi koukal na 1054 díl telenovely „Její úžasná láska“, a tím definitivně udělali tečku za odpolednem. Takže Vám jen udělíme poslední rady a popřejeme Vám příjemně strávený zbytek všech vašich dnů.

Text:
Rady pro Sithy: Žádné.
Rady pro Jedie: Pořiďte si Sitha.

(oba odcházejí ruku v ruce vstříc západu slunce. Následují titulky a upozornění, že při natáčení nebyl nikdo zraněn ani zabit)