PRAGOCON 2004

Bylo to tak dávno, téměř před rokem, že nyní, z kalného pohledu téměř jednoho roku zpět si ani nevzpomínám, kdy to vlastně, sakra, bylo? Jisté ale je jedno. Pragocon skutečně byl. A, jako už obvykle, bylo zde mnoho přednáškových paralelních linií, které byly skvělé, i když některé byly skvělejší... Mangy, Star Trek, Star Wars, Tolkien, Tarot, Literatura... přednášky se zabývaly vlastně vším, co fantazáky zajímá. Ale ať je fantazák sebenadšenější, stejně ho jednou začne zajímat hod a tekutiny, kterými by mohl svlažit hrdlo své. I to bylo na Pragoconu přítomno ve formě minibaru, který měl otevřeno od devíti do nevidim. A že to nevidím bylo pro některé skutečně dlouhé. Noční živlové, nepřemoženi dojmy a únavou ze dne plného přednášek (ti, kteří nešli, jako všichni ostatní slušní lidé, spát, do předem připravených pozic) se scházeli u monitoru v minibaru, aby zde sledovali filmy s fantasy tématikou, které se nepromítaly v rámci přednášek (a které obvykle poskytli z vlastních zásob). I já jsem byl mezi nima. Také to na mě bylo poté vidět. Nakonec jsem to dokonce i pocítil. Usnul jsem. Ano, tímto si sypu popel na hlavu, usnul jsem na geniální přednášce Františky Vrbenské a Leonarda Medka.
A tím jsme se elegantně přenesli k přednáškám. Tedy: co všechno bylo za přednášky? Krátce a stručně, bylo jich hodně na dobré úrovni. Sám jsem mohl posoudit funny srovnání Pána Prstenů se Star Wars (což stálo a padalo na dvou minutách srovnávacích záběrů, vystřižených z filmů, zbytek hodiny vyplňovaly Fanfilmy a AVM), přednášku o rodince Skywalkerových (kde bylo podrobně rozebráno sekání rukou ve SW) a přednáška Dark Lady, která se týkala dějin Sithské říše. V pátek večer se v tělocvičně konal nábor nových Sithů, a poté přišla na řadu Sithská noc, kde byla čestvě inaugurována Dart Zira, coby Dark Lady. Byl to svým způsobem historický okamžik, neboť to bylo poprvé, kdy v čele Sithské říše stanula žena.
Další přednášky týkající se již něčeho jiného, než SW, které mohu posoudit, byla přednáška o tarotu (kde se člověk dozvěděl základy o... tarotu. Teda, to zní divně. Nicméně přednáška byla skvělá.), poté jsem se zúčastnil přednášky dua Vrbenská a Medek (kde jsem v průběhu usnul. Nicméně přednáška měla, jak je u těchto dvou přednášejících již zvykem, skvělý obsah a formu a sál byl, jako již tradičně, našlapán). Poté si už na moc přednášek nevzpomínám, milostivá skleróza zakryla moji mysl a šedý zákal zakalil můj zrakový orgán. Kromě minibaru fungovalo i občerstvení jiného druhu. Místo uspěchaného toustu a kalíšku koly mezi dvěma přednáškama, se mohlo zajít do podniku, kde vládla zšeřelá světla, aroma svíce a vůně čajů. Mohlo se zajít do čajovny u Drraka. V této čajovně se scházelo množství lidí na „pokec“ a projednání „neodkladných záležitostí“. Celkově se dá říct, že con působil (jako ostatně každý větší con) jako jedno velké shromeždiště fantazáků, kde se shledávali lidé, kteří se „již léta“ (rozumněj od minulého velkého conu) neviděli. A tím vlastně Pragocon splnil svoji povinnost. Ukázat fantazákům, kdo jsou další fantazáci (třeba zrovna ten váš nerudný soused naproti je taky fantazák? :-) ) a tyto fantazáky přitáhnout na jeden velký sraz. Vždyť přednášky a filmy jsou jenom záminka...
Tak někdy někde na příštím conu, nebo jiné akci.
Regis