PRAGOCON 2003
(útržkovité poznámky by Darth Zira)

Tak se nám opět po roce konal Pragocon. Ve dnech 22. a 23. února a jako vloni v ZŠ Benita Juáreze v Bílé ulici v Dejvicích. Na rozdíl od podzimního Pentaconu, kdy naši trekkističtí „přátelé“ předvedli, jak nemá con vypadat, si na letošní ročník Pragoconu nelze ztěžovat. Měli jsme vlastní místnost - nemuseli jsme tedy první den trávit sněmováním na chodbě, stejně tak nám bylo dovoleno pořádat fyzické testy sithských zkoušek v tělocvičně (nemuseli jsme tedy mrznout někde venku).
Sešlo se nás opravdu hodně, přesný počet si nepamatuji, ale odhaduji to na minimálně padesátku z těch, se kterými se člověk běžně potkává na warnetu, plus nějací noví adepti a sem tam se i objevivší nevyhranění scifisté, případně fanoušci něčeho jiného, než jsou právě Star Wars, kteří přesto měli zájem poslechnout si některé přednášky.
Vzhledem k tomu, že Dejvice jsou z Vysočan (kde mi jeden dobrý přítel poskytl azyl, neb jsem v Praze trávila čas služebně již od čtvrtka a zdálo se mi býti blbostí odjíždět v pátek odpoledne, abych se pak nějakým ranním sobotním rychlíkem vracela) přece jen trochu daleko - a v sobotu kolem půl osmé ráno nejezdí pražská MHD zrovna nejčastěji, dostavila jsem se pár minut po deváté. Naštěstí jsem o nic nepřišla, program ještě nezačal. S mírným zpožděním (akademická čtvrthodinka je jevem zcela normálním, obzvláště na conu) začalo promítání SW parodií - tentokrát jsme měli možnost shlédnout vynikající „65th sense“, „American Jedi“ a „Essence of the Force“. Nevím, jak komu, ale opět mi tekly slzy smíchu. Poté promítání pokračovalo parodií na natáčení SW fanfilmů s názvem „Formula“ - bylo to opět skvělé, jen se obávám, že pokud se mezi skalními fandy SW vyskytuje někdo, kdo neovládá výtečně angličtinu, asi se příliš nebavil. Nevadí - takoví lidé díky tomu mají možnost vyslechnout si jiné zajímavé přednášky nebo se účastnit některého z pořádaných turnajů - třeba DnD nebo Buttonmanu, případně si zahrát on line. Můj případ to ovšem nebyl, naopak jsem dopadla tak, že jsem se prakticky z místnosti SW nehnula od sobotního rána do nedělního pozdního odpoledne.
V 11 hodin (patrně se předpokládalo, že se v tu dobu dostaví už téměř všichni) Tess s Draxem pořádali vzájemné veřejné představování nás fanoušků. Bylo to docela zajímavé, zejména naši imperiální admirálové (ACE a TomG) nejevili valné chuti mluviti o sobě, zatímco jistý nám všem důvěrně známý džedáj byl patrně na vrcholu blaha. V tu dobu již byli přítomni všichni významní představitelé našeho řádu, jmenovitě zejména prozatímní Dark Lordi Darth Abaddon a Darth Bane. Můj magister Abbe mi zadal mistrovský úkol. Mezi námi, velice rafinovaný. Jednalo se o to, že jsem měla zprovodit ze světa jednoho zlého čaroděje jménem Malcolm, který měl být kromě toho ještě bedlivě hlídán svými elfskými poskoky a jinými potvorami. To by nebyl ten nejhorší problém, problémem bylo, že mi byla ukázána jeho podobenka, na které se jevil mladíkem černovlasým, na krátko ostříhaným. Realita byla ovšem ta, že pravdou nebylo ani jedno z toho.
Protože od 12 hodin byla Stannikova přednáška o Natalii Portman (jejíž skalní fanynkou zrovna nejsem) vypravila jsem se se zapůjčenou dýkou zastrčenou ve výstřihu do místnosti vyhrazené pro Manga, kde se měl vynacházet. Tam jsem po nějaké chvíli zjistila, že je bez dozoru a právě se zabývá výtvarnou činností - takže jsem úkol splnila. Své smrti se ovšem bránil tak urputně (a patrně nějaké zlé síly přece jen ovládal), že mi na pravé ruce pod ramenem vytvořil modřinu velikosti 8x12 cm, která mi úplně vybledla teprve dnes (je první jarní den). Ne, že by mi to vadilo, podstatné bylo přece jen to, že mi splnění úkolu bylo uznáno, takže jsem od 22. 2. 2003 plnoprávnou sithskou lady (s možností stát se magistrou těch discipulů, kteří budou takovými sebevrahy, že si mne zvolí) v naší slavné Sith Academy.
Od 13 hodin pokračovalo promítání veledíla s názvem „TK - 1, Společenstvo sídliště“ tvůrců Mipix & comp., které bylo v programu anotováno takto „stupidní příběh, infantilní humor, mizerné herecké výkony, špatné efekty a ubohé bojové scény, to jsou hlavní devizy českého akčního mini fan filmu o tom, jak si jde fanoušek SW půjčit DVD Epizody 1“. Asi jsem stupidní a infantilní (a spolu se mnou většina tam přítomných) neboť jsme se opět dobře pobavili. Mipix nám také před promítáním i po něm sdělil pár roztomilých informací o natáčení tohoto filmu, např. o problémech s pražskými důchodci, kteří pro fan filmy nemají patřičné pochopení, stejně jako policisté poblíž kongresového centra, kde právě probíhalo zasedání NATO. Bylo nám rovněž přislíbeno, že v dohledné době bude natočeno pokračování s podtitulem „Dva věžáky“. Mimochodem, kdo nechápe tu zktratku TK, má to znamenat totální kravina.
Ve 14 hodin začaly Yanna, Tess, Lea a Sammael (ta ve slušivé imperiální uniformě) přednášet o tom, jak psát fan fiction, daly všem tam přítomným (jejichž řady přece jen poněkud prořídly) množství dobrých rad, také poskytly rady na téma, čeho se vyvarovat, a jako odstrašující příklad přečetly některé z věcí, publikovaných na cswu (autoři tam naštěstí nebyli nebo se alespoň nehlásili ke svému autorství, takže to prošlo bez toho, že by se strhla bitka). Také popisovaly své potíže s tvorbou včetně toho, jak je to složité, když se píše ve dvou. Po tomto dvouhodinovém bloku následovala přednáška o soubojích ve Hvězdných válkách, kterou měli Tess a Panda. Ne, že by mě to nezajímalo, ovšem čas byl neúprosný, vyskytli se nám četní adepti, kteří chtěli Skládat zkoušky do Sith Academy, bylo tudíž nutné připravit vše potřebné (navíc jsem už podobnou přednášku shlédla na Pentaconu). Abaddon a Bane měli nachystané vytištěné testové otázky, bohužel nepočítali s tak velkým zájmem, takže se nám situace poněkud zkomplikovala. Nutno také po pravdě uvést, že známý džedáj Luke to chtěl (Síla ví proč) taky zkusit. Všichni měli na vypracování testu, který obsahoval 30 otázek, 40 minut. Jeden z adeptů tudíž nesměl psát do testového archu, jelikož ten mu musel být odebrán a postupně předáván ještě dvěma dalším. Abaddon měl ještě spolu s Tess předvádět od 18 hodin duel v tělocvičně, byla jsem tedy jako novopečená lady pověřena hlavním dozorem nad adepty s bráněním jim (jakýmikoli prostředky) v opisování. Odevzdané testy se mnou opravoval nejprve Abaddon a Bane, po Adaddonově odchodu pouze Bane. Bylo to smutné čtení. Člověk se mohl dočíst plno „zajímavých“ názorů, jako třeba že Mon Mothma nikdy nebyla členkou rebelské aliance (!), dvoučepelový lightsabre jako první používal Darth Bane, massasijský chrám založil Darth Sidious, nemodiánský zrádce, po právu zlikvidovaný Darthem Maulem před Epizodou 1, se jmenoval Nute Gunray (!!), Darth Vader se narodil na Byssu (!!!) a nebo že Nový řád je rebelská doktrína, snažící se nahradit Impérium (!!!!). Všichni adepti se svou intelektuální úrovní od sebe příliš nelišili, jejich průměrné výsledky oscilovaly tak nějak kolem 11 správných odpovědí. Jediným předkvapením pro nás tudíž bylo, že Luke vykazoval stejné (ne)znalosti. Od dlouholetého rytíře Jedi jsme očekávali více (zlomyslně na něj prozradíme, že podle našeho názoru ho některé odpovědi téměř kvalifikovaly k vyloučení z řádu Jedi, například nevěděl tak zásadní věc, jako jestli Jediové mohou či nemohou zničit sithské artefakty nebo jakým způsobem komunikuje sithský holocron - jehož princip je prakticky totožný s jedijským hlocronem - se svým uživatelem, obzvláště pikantní je to, že on coby farmářský synek z Tatooine se domníval, že z nabídnutých možností Tatooine, Coruscant, Geonosis a Corellia má zemědělství jako základ hospodářství Corellia). Proto jsem to na něj také všechno druhého dne práskla čelným představitelům Czech Jedi Academy - a ti byli opravdu velmi překvapení.
Před námi ovšem vyvstala otázka, co s tím. Snažili jsme se o maximální shovívavost, tudíž jsme všem zůčastněným poskytli možnost předvést ještě své schopnosti při fyzických testech. Sledovala jsem to z výšin navršených žíněnek, kde jsem svým sithským kolegům jakož i adeptům hlídala předměty vyňaté z kapes, jako klíče, peněženky, mobily a doklady (přísahám, že jsem po skončení vše v pořádku předala). Ještě před započetím zkoušek Malcolm předváděl vražedné umění svých bestií, což bylo rovněž docela interesantní. Fyzické zkoušky, které měli na povel Abaddon a především Lord Drussus, byly neméně zajímavé. Zvláště fyzická kondice jistého již zmiňovaného džedáje, který nejdříve málem přizabil sám sebe i přihlížející publikum přenášenou lavičkou (jeden z úkolů) a poté téměř vypustil duši při dřepech, klicích a podobných cvičeních. Gymnastické výkony většiny přítomných adeptů (hvězdy, kotrmelce apod.) byly rovněž k popukání, pouze při soubojích téměř všichni prokazovali mnohem větší schopnosti a v již zmiňovaných částech fyzických testů (na rozdíl od onoho džedáje) prokazovali alespoň výdrž a snahu. Bane měl žertovný nápad, že bych měla coby součást zkoušek zapůjčiti adeptům své lodičky s (dle mého názoru) nepříliš vysokým podpatkem (asi 8 cm) a oni by měli předvést klasické použití Síly, aby v tom ušli aspoň metr, pak jsme ale usoudili, že riskovat ještě vymknuté kotníky a zlomené nohy nemá smysl. Zhodnocení fyzických kvalit adeptů provedl Drussus, na základě toho jsme s Abaddonem, Banem, Obiwanem a Starhawkem provedli selekci - s těmi, kteří nebyli při fyzických testech výrazně nadprůměrní, jsme se přátelsky rozloučili a doporučili jsme jim pilně studovat a zkusit štěstí na některém dalším conu, se zbylými pěti jsme se dohodli, že ještě jednou otestujeme jejich intelektuální kvality. Zadali jsme jim úvahu - v rozsahu minimálně jedné stránky A4 (mohli si vybrat z následujících tří sithských témat: proč stavět či nestavět Hvězdu smrti, proč dle jejich názoru Darth Sidious přestal respektovat Baneův zákon a který je jejich nejoblíbenější představitel Řádu Sith a z jakých důvodů). Na vypracování úvahy měli čas do druhého dne do dvou hodin.
Řešením zmíněných problémů jsme s Banem a Abaddonem přišli o podstatnou část Starhawkovy přednášky o karetním fenoménu SW CCG (stejně jako jsem já dozorem u sithských písemných testů přišla o přednášku o Démonologii, kterou jsem moc chtěla slyšet, no, snad se bude opakovat toto téma na jiném conu). Během zbytku této přednášky a přednášky Sovoga o historii SW v ČR jsme provedli volbu řádného Dark Lorda, kterým se stal Darth Abaddon, k čemuž mu tímto srdečně blahopřeji (pokud by to neměla být spíš kondolence, vzhledem k úkolům, které má).
Sovogova přednáška byla opravdu zajímavá, měla jen jednu vadu, skončila asi o půl hodiny dříve, než měla, takže se lidé odebrali večeřet a tak podobně. V 23 hodin, kdy jsem měla mít já přednášku o sithské filosofii (pro ty, co neměli možnost ji slyšet i pro ty, kterým připadala - právem - mírně nesouvislá, by měla být k dispozici v písemné podobě jako esej na těchto stránkách), se v tu chvíli v místnosti nacházelo ani ne deset lidí, po dohodě s Draxem jsem proto dospěla k názoru, že přednášet nemá smysl a že místo toho pustíme nějaký film. Vyhrály to Spaceballs (které se promítaly i na Pentaconu, ale podle mého se dají vidět mnohokrát, aniž by se omrzely). Buď se tak rychle rozkřiklo to, že se promítají právě Spaceballs, nebo si většina lidí jen na moment odskočila a neodešla (jak jsem si původně myslela) spát, takže po jejich skončení byla místnost plná lidí (některé z nich jsem viděla poprvé v životě a - jak jsem posléze zjistila - část z nich ani nebyli fanoušci SW), kteří se začali domáhat mojí přednášky. Nebyla nikterak skvělá - na svou obhajobu uvádím, že přednášet o půl jedné v noci poté, co jsem z posledních zhruba 70 hodin spala necelých 12, není nejjednodušší. Velmi rychle se ovšem změnila v diskusi či polemiku (mnoho přítomných byli džedájové), ve které by někteří asi byli schopni pokračovat do rána, ovšem kolem půl druhé naprostá většina přítomných toužila po slíbeném promítání Epizody 2, takže jsme toho nechali. Po skončení Epizody 2 se rozpoutala bitva na téma, co se bude promítat teď - vyhrála to (podle mě bohužel, ctitelé nechť prominou) sedmá série Hvězdné brány, která se promítala až do rána. Za normálních okolností bych šla asi (konečně) spát, jenže situace využili někteří z těch, kteří tak toužili diskutovat - a zejména s jedním z nich jsem si tudíž vyměňovala názory na téma Řádu Sith, temné strany Síly a Galaktického Impéria až do téměř sedmé hodiny ranní, kdy už nebylo co promítat - a nebylo také rozumného důvodu jít spát, protože v osm měl začínat nedělní program lesními fan filmy. Bohužel nezačal, protože Panda si to nějak popletl (či spíše se nepodíval na program), takže žil v domnění, že program začíná až v devět. Otázkou bylo, co s tím. Ono už kolem té půl osmé, kdy se místnost začala zaplňovat, se začal řešit problém, jakou zábavu dát do placu teď. Díky jednomu mému příteli jsem měla u sebe přepálené cédéčko s parodickými klipy Weirda Al YankovicHe a s některými dalšímu roztomilostmi, jako např. se součástí „Pražské pětky“ sklepáckou „Na brigádě“. Tak jsme se podívali. Zejména klipy „Amis Paradise“ a především SW parodující „The Saga Begins“ (neboli „I want to be a Jedi“) se setkaly s velmi příznivým přijetím, promítali jsme je několikrát. Pak se naštěstí dostavili Drax a Tess a nevím kdo ještě, kteří stále jsoucí díru v programu zaplácli opětovným promítáním TK - 1 a také (bohužel technicky nekvalitním, jinak však naprosto dokonalým) záznamem představení Feeronova Divadelního Impéria.
Pak už program pokračoval tak, jak měl, Tess nám promítla zahraniční profesionální fan filmy „Seeds of darkness“ a „Broken allegiance“ a po nich měl nám všem známý Discord dvouhodinovou přednášku na téma SW literatury. Nejdříve se zabýval správnou výslovností jmen a pojmů - obzvláště se rozčiloval nad slovem „džedáj“ (nějak jsem zapomněla připodotknout, že přinejmenším já osobně délkou „á“ reguluji to, o jak velkou nadávku se z mé strany jedná - a u některých představitelů tohoto řádu by mi tudíž v přesném písemném přepisu na ty „áááá“ nestačila půlka stránky - budu mu to muset na příštím conu říct), pak se zabýval problémy s francouzskými překlady SW (obávám se ovšem, že kromě Sammael, Affaiy, mé maličkosti a dalších asi dvou lidí, kteří alespoň částečně tento jinak nesmírně libozvučný jazyk ovládají, to valné většině přítomných mnoho neříkalo). Pak ovšem začal s věcmi mnohem zajímavějšími, podrobně nás informoval o chystaném animovaném seriálu z období klonových válek a zejména o knihách a komixech, které by se v této době měly odehrávat. Jejich hlavními hrdiny by sice měli být čelní představitelé řádu Jedi (jako první by to měl být Mace Windu), ale neděste se - bude to stát za to! Hlavními zápletkami by měly být jednak boje mezi separatisty, kteří se snaží zničit výrobu klonových vojáků, a republikovou armádou a Jediy, kteří se zase oplátkou snaží zničit továrny, vyrábějící bojové droidy separatistů. Na celé věci je kouzelné, že si patrně dosytosti užijeme mrtvých džedájů, neb by někteří měli uvěřit Dookuovi, že „je něco shnilého ve státě...“ protože Republika je ovládána sithským lordem, takže se část členů řádu přidá na stranu separatistů, můžeme se tedy těšit na barvité popisování toho, jak se řád Jedi bude postupně likvidovat jedijskýma rukama, stejně tak by neměli přijít zkrátka ani ti z nás, kteří obdivují Palpyho intriky, přinejmenším v románech bychom o ně rovněž neměli být ochuzeni.
Po vyslechnutí těchto milých novinek měli zájemci možnost poslechnout si, jak se podařilo Sammael přeložit do češtiny povídku Timothy Zahna „Střetnutí v mlze“. Nebylo jich příliš - k jejich vlastní škodě. Od 13 hodin pak začal Arianus Veers se svou velice podrobnou přednáškou o Konfederaci nezávislých systémů, kde jsme se dozvídali všemožné informace o vzájemných personálních a finančních propletencích mezi Obchodní federací, Intergalactic Banking Clanem a velkými korporacemi, byli jsme s puntičkářskou přesností informováni o detailních technických podrobnostech jednotlivých typů bojových droidů atp. - snad se nám podaří Ariho přesvědčit, aby nám svou přednášku poskytl k opublikování na těchto stránkách, aby se mohla poučit široká veřejnost. Od 14 hodiny pak započala přednáška Banea a Abaddona o historii Řádu Sith a jeho nejvýznamnějších představitelích. Byla bohužel tak podrobná, že musela být ukončena v okamžiku, kdy se dostali k postavě Exara Kuna. Abaddon ovšem přislíbil, že pro tyto stránky také sepíše podrobné dějiny Sithu - vzhledem k tomu, že je to olbřímí úkol (a já jsem stejně dávno přislíbila, že napíšu podrobné a objektivní - míněno tím od džedájské propagandy oproštěné - životopisy Sidiouse, Tyranuse, Vadera a Maula), nabídla jsem se, že novodobé dějiny řádu zpracuji sama. Kdy si to celé budete moci přečíst záleží především na něm, protože bychom rádi, aby tam ty dějiny byly komplet. Snad Síla dá a do léta to bude. Před tím, než zmíněná přednáška začala, byly nám doručeny tři úvahy (ostatní to buď vzdali nebo nevím, co se stalo) které jsme hodnotili během Ariho přednášky a Starhawk a já i během přednášky Banea a Abaddona. Nakonec jsme jako práce definitivně (a spřihlédnutím k dalším částem zkoušek) opravňující ke vstupu do Sith Academy uznali pouze úvahy Naga Sadowa a Dartha Fista (magistrem jednoho se stal Abaddon, magistrem druhého Bane, bohužel si už nepamatuji, jak si je rozdělili - ale hlavně, že to ví oni). Naga Sadow a Darth Fist se tímto stali sithskými discipuly, k čemuž jim rovněž blahopřejeme.
Od 15 hodin měl mít Abaddon s Duchem Shrasem přednášku na téma SW Live - starwars jako dřevárna, Duch se ovšem nedostavil a většina lidí již stejně začala pospíchat na vlaky a autobusy, takže se tato přednáška nakonec vypustila. Místo toho jsme s Banem a Abaddonem ještě řešili další organizační záležitosti ohledně Sith Academy a především našich stránek, mimo jiné jsme také usoudili, že pro příští zkoušky budeme muset vymyslet přece jen trochu jednodušší varianty testových otázek pro písemnou znalostní část zkoušek. Máte se tedy na co těšit! Nejásejte ale přespříliš, písemné mistrovské zkoušky si tuto benevolenci náležitě vynahradí.
Část osazenstva ještě chvíli šermovala na chodbě lightsabery, jiní diskutovali na téma, co s pomalostí warnetu, jestli bychom byli schopni dát dohromady peníze na to, abychom se přesunuli na placený server atp. Kolem 17 hodiny jsme měli opustit budovu školy, někteří se ještě (např. Kora a Tess) přesunuli diskutovat někam do útulných hospůdek - o čem se rokovalo tam, už nemohu sloužit, já jsem přece jen pospíchala domů (ono je to z Dejvic na Pankrác taky daleko a za tmy se stopuje blbě).
Takže v Dejvicích opět za rok (stanovili jsme jako tradici, že Dark Lord se bude volit vždy na Pragoconu), jinak doufejme, že se mnozí uvidíme nejpozději na Avalconu!!! Vis (nigraque) nobiscum!

Brno 21. 3. 2003