FESTIVAL FANTAZIE 2004
(dle Darth Regise)


Klasický úvod, co bylo a nebylo - nudná fáze
Avalcon se konal od 2. do 11. července léta páně 2004 ve městečku Chotěboř. Minulý ročník byl (aspoň oficiálně) největším conem u nás, ale letos přijelo přeci jenom o trochu méně účastníků. Mnou odhadovaný počet lidiček na conu přítomný za celou dobu trvání se pohybuje někde kolem 700. Na Avalu byly (jak jinak) programové bloky (Pán Prstenů, Star Trek, Star Gate, Conan, Matrix, Pel-mel, Star Wars, Historie.......), které byly vyplněny přednáškama, filmy, fan-filmy, soutěžemi, diskuzáckými fóry a tím vším ostatním čím se jen programový blok zaplnit dá. Úroveň přednášek byla různorodá, ale takové ty klasické hvězdy - jako třeba Františka Vrbenská - opět nezklamaly a po celou dobu jejich přednášky bylo v sálech narváno. Program běžel obvykle od 10:00 do 2:00. Menší problémy byly s ubytováním - a to hlavně z toho důvodu, že hotel Vysočina byl dáván dohromady skutečně na poslední chvíli (více na ofic. stránkách Avalconu), přičemž někteří návštěvníci si dokonce dělali legraci, že tam straší (chvílemi to i tak vypadalo), ale celkově bylo ubytování na velmi slušné úrovni.


Takovéto nudné povídání o akcích - ještě nudnější fáze
Akcí bylo na Avalu bezpočet. Nikdo nemohl říct, že by se nudil, protože pokud zrovna nebyly přednášky podle jeho gusta, mohl jít na Dance-dance-revolution, nebo hrát stolní gamesky, pokud jej hry nebavily, mohl se jít podívat do čajovny, eventuelně si jít ven na plac zašermovat, nebo prostě něco jiného. Byl také připraven program v kině, který spočíval jednak v promítání notoricky známých filmů (LOTR, Matrix), jednak v přednáškách a dále v promítání směsi filmů. Díky tomu jsem třeba poprvé shlédl Den poté, Van Helsinga, nabo Ligu výjimečných (škoda za to vyhazovat peníze v normálním kině), nebo ihned po sobě Kill Bill 1 a 2. Zkrátka a dobře - filmů bylo hodně a bylo z čeho vybírat. To je také jedna ze zajímavostí - trend dělat z conů menší filmové festivaly, protože je pravda, že v poslední době to vypadá, že filmy vytlačily přednášky (což je svým způsobem plus, ale i mínus). V poslední době se s rozvojem počítačů začaly tyto věcičky používat téměř jako denodenní součást každé přednášky. Je to svým způsobem plus, neboť i nezasvěcenou přednášku tzv. o ničem nevypovídající, kde samotný text by zabral pouhých 10 minut lze vystříhanými scénkami z filmu natáhnout na hodinu a vzhledem k tomu, že návštěvníkovi mnohdy nejde o informace, ale jenom o scénu (ono se to hejbe, je to barevný... Proč má televize asi takový úspěch, že? - resp. díky barevným obrázkům můžeme přednášku stočit někam úplně jinam.), je poté i taková přednáška úspěšná. Inu - proč ne? Nejsme přece na nějakém sucharském pseudo-vědeckém kongrese. Tedy vyrůstá nový trend, kdy všechny dobré přednášky budou podpořeny prezentačkami a tím vším okolo (omáčka musí být), ale jenom mám strach o dopad efekt vs kvalita... Celý con probíhal v pohodovém duchu a všichni se těšili na sekci Star Wars, která byla dána v programu na úplně poslední místo a kteroužto sekcí se Aval de facto uzavíral.


Star Wars sekce na Avalconu
Copak se asi mohlo v této sekci asi tak rozebírat? Copak všichni ti Star Warsáci dělali? Na to existuje jednoduchá odpověď. Dívali se na všechny epizody, hráli vychytané hry inspirované SW tématikou, písali pro své potěšení povídky z SW prostředí, dívali se na bojové scény s lightsabery a jiné fanfilmečky SW se dotýkající (Zvláště povedené byly LEGO fanfilmy) atd. atp. Kromě již tradičních přednášk typu „Co nás čeká ve třetí epizodě“, „Portréty jednotlivých herců a jejich život reálný i filmový“ bylo také připraveno promítání Clone Wars, které tak trochu naznačilo, jaká bude III. epizoda (zvláště povedený byl Jedi Hunter). CW jsou kratší animované filmečky, přičemž animace je nesena i trochu v japonském stylu (moje osobní domněnka). A poté to přišlo. Znalostní quizzzzz RRRRiskuj rulezzzzz (a možná vyhraješ kalendář), který hodnotil znalosti soutěžících o reáliích světa SW, který byl s přehledem vyhrán Darth Arianusem z Academiae Sithiae. A po intelektuálním vypětí přišli nadějní začínající umělci-zpěváci, kteří se předem přihlásili do soutěže Czech Star Wars Universe hledá SUPERSTAR, tedy do soutěže inspirované soutěží Česko hledá Superstar. Podmínkou bylo zazpívat něco, co by se alespoň vzdáleně dotýkalo SW. Takže na Moffa imperiální pěchoty stačilo Silverovi v popěvku z Limonádového Joea zmínit jméno Anakin. Jinak je pravda, že účinkující se snažili. Byli tam jak sólisté, tak pěvecké skupiny. Postupně jsme si vyslechli quamquam Imperiální pochod, nebo zparodovaného Červeného trpaslíka, tamen píseň o Darth Vaderovi a nenásilných svátcích, nebo i celého Yankowitze v podání dámského tria. So long long time ago, in the galaxy far away. Nakonec se první CSWU SUPERSTAR stal Trekkie Johnson, který byl tak dojat, že nám ještě přečetl svoji povídku, kterou zplodil na dopoledním literárním workshopu. Taky si zasloužila první cenu. Dále se konaly takové ty klasické věci jako: příjimačky do Academiae Sithiae, pouštění fanfilmů atd. atp.


A co dál?
Tento con hodnotím jako velice velmi moc moc moc povedený, neboť drtivá většina přednášek (na kterých jsem byl) byla dobře připravena a byla téměř na profesionální úrovni (třeba „Elfové - sexuální symbol naší doby?“). Díky mnoha programovým paralelně jdoucím programovým liniím bylo vždy kam jít na film, přednášku, nebo diskuzi. Herna byla fajn, škoda že se turnaje nekonají od tří ráno do osmi ráno - to bych měl i možnost se zúčastnit. Ale jedna věc mě docela i zarazila: i když byl SW program, tak v čajovně a na baru byl vždy majoritní počet Star Warsáků, než kohokoliv jiného... No, kdo ví. Třeba se i pletu, ale takto to působilo. Když už jsme u toho baru: díky za každé nové ráno s tousty. Jediné co mě mrzí je relativně nízký počet účastníků. Anime sekce de facto nebyla (ikdyž byl pouštěný seriálek Sakura jde do boje a ještě něco, ale název si už nepamatuji) a zájem o tyto akce postupně začíná upadat, protože odcházející generace má nyní starosti kariéristické, rodinné a kdoví jaké ještě a nastupující generace fantazáků je jaksi... malá na to, aby mohly být všechny con zaplněny až po okraj. Je to svým způsobem škoda, ale podle mě je jenom na nás, abychom těm „normálním“ lidem ukázali, že tady je prostě fantasy svět, který čeká pouze na přísun nové a mladé (nezkažené - však my ji už zkazíme) krve. Proč tady ty tlachy vůbec píšu??? Protože byť město chce Aval dále podporovat (přeci jenom tradice je tradice), tak organizátoři začínají mít také jinačí starosti, než se celý rok připravovat na akci takových rozměrů (program, zázemí, granty a sponzoři, hosté, filmy...). Takže byť další Avalcon byl přislíben, měli bychom se začít snažit se stávajícím úpadkovitým trendem něco udělat, jinak bychom se na Avalconu 2006 již nemuseli sejít.